REKLAMA

Miller: możliwa będzie koalicja „wszyscy przeciw PiS-owi”

  • Autor: TM
  • 28 września 2015 09:23
Miller: możliwa będzie koalicja „wszyscy przeciw PiS-owi” Nie wierzę w sondaże, które mówią, że PiS ma 30 proc. twardego elektoratu – powiedział Miller. Fot. facebook.com

Prawo i Sprawiedliwość może wygrać, Platforma może wygrać, Zjednoczona Lewica może mieć świetny wynik. Nic nie jest pewne. Nic nie jest zadekretowane - uważa szef SLD.

O możliwych powyborczych scenariuszach przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej rozmawiał z dziennikiem "Polska". Miller podkreślił, że "do wyborów został niecały miesiąc, a nic nie jest pewne, nic nie wiadomo na pewno".

"Przepływy elektoratu są zdumiewające"

Po wyborach prezydenckich, gdzie niespodziewanie wygrał Andrzej Duda, cała scena polityczna jest w stanie widocznego rozedrgania. To się przenosi także na wyborców. Przepływy elektoratu są zdumiewające. Myślę, że to są pierwsze wybory od lat, gdzie do końca nie będzie znany wynik, nie będzie go można przewidzieć i bardzo wielu Polaków będzie podejmowało decyzję w ostatniej chwili. Wielu dopiero w drodze do urn wyborczych - powiedział Leszek Miller.

Jego zdaniem "nic nie jest pewne".

Prawo i Sprawiedliwość może wygrać, Platforma może wygrać, Zjednoczona Lewica może mieć świetny wynik. Nic nie jest pewne. Nic nie jest zadekretowane - uważa szef SLD.

Zdaniem Millera przyśpieszonych wyborów jednak nie będzie.

Zawsze jakaś większość parlamentarna się utworzy. Proszę pamiętać, że PiS ma ogromny atut i nie mam tu na myśli Jarosława Kaczyńskiego, tylko prezydenta Dudę. To prezydent powierza misję tworzenia rządu. I prezydent może powierzyć misję tworzenia rządu temu, kogo uzna za odpowiednią osobę. Problem jest tylko taki, że ten przyszły premier musi mieć większość w parlamencie. Bardzo łatwo wyobrażam sobie sytuację, kiedy PiS wygrywa, ale brakuje mu piętnastu posłów do większości - twierdzi polityk SLD.

"Trzeba zrobić wszystko, żeby zatrzymać PiS”

Według Millera może powstać również koalicja „wszyscy przeciw PiS-owi”.

 Prowadzę kampanię wyborczą, mam dziesiątki możliwości rozmów z ludźmi, spotykam takich i takich. Spotykam osoby, które mówią: „Panie Leszku, trzeba zrobić wszystko, żeby zatrzymać PiS”, spotykam takich, którzy mówią: „PiS powinien przejąć całą władzę”, rozmawiam z takimi, którzy mówią: „Lewica jest naszą ostatnią nadzieją”. Jak będzie, nie wiem. To są pierwsze wybory od lat, gdzie nic nie jest do końca przesądzone. Badania, które robią różne sondażownie, są diabła warte. Mogą mieć miejsce jakieś wydarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wszystko się może zmienić - podkreśla były premier.

Szef SLD dodaje, że "PiS swój elektorat trzyma twardą ręką, ma zawsze powyżej 30 proc. poparcia, elektorat Platformy rozpierzchł się i stąd tak trudno wszystko przewidzieć. Tak, ale ja też nie wierzę w sondaże, które mówią, że PiS ma 30 proc. twardego elektoratu".

Więcej lewicy w Sejmie?

Jak Leszek Miller ocenia wyborcze szanse Zjednoczonej Lewicy?

Lewica będzie w Sejmie oczywiście, ale ile to będzie mandatów, nie wiem. Mam nadzieję, że dużo, że cała operacja pod hasłem Zjednoczona Lewica przyniesie sukces. Im więcej lewicy w Sejmie, tym mniej w polskich rodzinach bolesnych problemów - stwierdził polityk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • york 2015-09-29 21:25:57
    Gratuluje lewicy dobrego samopoczucia. Ostatnie wyczyny Palikota mocno zminilizowały szansę tego ugrupowania do sejmu. Gdyby miało dojść do rządów wntypisowskich to na pewno ani Miller, ani Palikot nie będą cecydowali o krztałcie ewentualnej koalicji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA