REKLAMA

Millera nie dziwią manewry Rosji. "To normalne" mówi polityk SLD

  • Autor: GP
  • 26 sierpnia 2016 13:11
Millera nie dziwią manewry Rosji. "To normalne" mówi polityk SLD Leszek Miller był premierem RP, który w 2004 roku wprowadzał kraj do UE. (fot.:sld.org.pl)

• Leszek Miller (SLD) przypomina, że ćwieczenia wojsk Rosji to nic nowego.
• Polityk zwraca uwagę, że to normalne, że wojska ćwiczą, a reakcję MON określił jako zbyt pochopną.
• W jego ocenie, w Polsce obecnie panuje rusofobia, która stała się doktryną państwową.

Polityk SLD, były premier Leszek Miller odwiedził TVN i udzielił stacji wywiadu w piątek (26 sierpnia). W rozmowie o obecnej sytuacji politycznej w Europie odniósł się do nowych manewrów wojennych Federacji Rosyjskiej.

Millera dziwi, że w Polsce temat wojskowych ćwiczeń tak irytuje opinię publiczną.

- Wojska ćwiczą na poligonach, to jest całkowicie normalne - przypomina praktykę armii całego świata Miller. - Ćwiczą w Stanach Zjednoczonych, na poligonach natowskich w Europie, niedawno ćwiczyły w Polsce, no i ćwiczą w Rosji. Co w tym dziwnego?

Polityk nie twierdzi, że należy bagatelizować działania Rosjan, ale "żeby robić z tego show telewizyjny, zwoływać specjalne narady, to jest po prostu mało poważne".

Miller odnosi się do decyzji szefa MON, Antoniego Macierewicza, który wobec informacji z Kremla o manewrach zwołał szybkie posiedzenie sztabów Wojska Polskiego.

Miller stwierdził, że w  "Polsce rusofobia stała się oficjalną doktryną państwową, a celebrowanie lęku przed Rosją codziennym elementem tej doktryny". Czym zarzucił formacji rządzącej (PiS), że jej politycy nie chcą zrozumieć Rosji, a jedynie chcą się jej sami bać.

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zaczęły niezapowiedziane manewry, których znaczna część odbywa się w terenach europejskich Federacji.

Rzecznik polskiego MON Bartłomiej Misiewicz poinformował, że polski attaché obrony w Moskwie otrzymał zaproszenie z rosyjskiego Ministerstwa Obrony na spotkanie w tej sprawie.

 

Vladimir Vladimirovich Putin jest po raz trzeci prezydentem Rosji, źródło: wikipedia.org/CC BY-SA 2.0

Jak poinformował rosyjski minister Siergiej  Szojgu, zgodnie z rozkazem prezydenta wojska południowego, zachodniego i centralnego okręgu wojskowego, Flota Północna, siły powietrzne i powietrzno-desantowe zostały postawione w stan najwyższej gotowości w ramach ćwiczeń.

Ćwiczenia mają sprawdzić gotowość bojową jednostek. W sytuacji wzrastającego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji ćwiczone są m.in. operacje w sytuacjach kryzysowych - powiedział Szojgu dziennikarzom.

Jak podano, na polecenie rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu o ćwiczeniach zostali powiadomieni attaches wojskowi akredytowani w Moskwie.

Manewry potrwają do 31 sierpnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA