REKLAMA

Minister Andrzej Adamczyk o szlaku Via Carpatia

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 29 lutego 2016 13:54
Minister Andrzej Adamczyk  o szlaku Via Carpatia Konferencja „Europa Karpat” odbyła się 27 lutego w Przemyślu (fot. Kancelaria Sejmu)

O tworzeniu nowoczesnej sieci transportowej jako podstawowego warunku rozwoju gospodarczego mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji „Europa Karpat”. Spotkanie odbyło się 27 lutego w Przemyślu.

W debacie zorganizowanej z inicjatywy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wzięli udział przedstawiciele parlamentów narodowych, administracji rządowej i samorządowej z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Rumunii.

W trakcie spotkania omówiono m.in. aktualny stan pracy nad Strategią Karpacką. Priorytetami rozwoju tego regionu są poprawa infrastruktury, ochrona środowiska, rozwój gospodarczy i turystyka. Rośnie znaczenie strategii makroregionalnych w polityce rozwoju regionalnego Unii Europejskiej. To one mogą odegrać szczególną rolę w podziale środków w ramach budżetu UE po 2020 roku. Stąd Strategia Karpacka to wielka szansa na rozwój tej części Europy.

Podczas dyskusji minister Andrzej Adamczyk poruszył kwestię rozbudowy międzynarodowego szlaku Via Carpatia i jego polskiego odcinka - drogi ekspresowej S19. Korytarz transeuropejski Via Carpatia połączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Śródziemnym. Polska część szlaku – droga S19 – ma przebiegać wzdłuż naszej wschodniej granicy, od granicy z Litwą w Budzisku, przez Białystok, Lublin i Rzeszów i dalej do granicy ze Słowacją w Barwinku. Inwestycja ta jest priorytetem dla polskiego rządu.

Cykl konferencji „Europa Karpat” został zapoczątkowany w 2010 r. Ma on na celu wzmocnienie współpracy państw regionu, a także partnerskich więzi pomiędzy nimi. Na tegoroczną konferencję złożyły się cztery panele tematyczne, podczas których rozmawiano o bezpieczeństwie w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym o bieżącej sytuacji związanej z migracją i kontrolą granic, możliwościach współpracy na rzecz poprawy infrastruktury w regionie karpackim oraz kulturze i wspólnym dziedzictwie.

Zobacz też: Eksperci: wśród największych zagrożeń dla UE m.in. biurokracja

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA