REKLAMA

Minister Błaszczak: Ustalenia szczytu ONZ ds. uchodźców i migrantów to przełom

  • Autor: PAP/JS
  • 20 września 2016 06:25
Minister Błaszczak: Ustalenia szczytu ONZ ds. uchodźców i migrantów to przełom Błaszczak wziął udział w obradach szczytu razem z prezydentem Andrzejem Dud (fot. MSWiA)

Komentując poniedziałkowy (19 września) szczyt ONZ w sprawie uchodźców i migracji, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak wyraził satysfakcję z uchwalonej tam deklaracji uczestniczących w nim państw, chociaż nie zobowiązuje ich ona do zmiany polityki w tym zakresie.

Błaszczak, który wziął udział w obradach szczytu razem z prezydentem Andrzejem Dudą, w wywiadzie podkreślił, że w Nowojorskiej Deklaracji na rzecz Uchodźców i Migrantów uwzględniono racje krajów powołujących się w swej polityce imigracyjnej na względy bezpieczeństwa swoich obywateli - jak Polska.

- Jestem usatysfakcjonowany tym, że w tej deklaracji pojawiły się sformułowania nowe w porównaniu z poprzednimi. A więc dotyczące, na przykład, ochrony granic, dotyczące wspierania polityki powrotów (do kraju pochodzenia - red), oraz sformułowanie mówiące o tym, że przy zarządzaniu polityką migracyjną należy kierować się względami bezpieczeństwa. To dla mnie jest przełom - powiedział minister.

- I to jest w dużej mierze zasługa naszej dyplomacji, przy poparciu innych państw, że w deklaracjach, które zwykle aż ociekają od poprawności politycznej, takie sformułowania się znalazły - dodał.

Minister Błaszczak poinformował, że w czasie dyskusji na jednym z paneli na szczycie powiedział o konieczności uszczelniania granic.

Czytaj też: Andrzej Duda na sesji ZO ONZ będzie mówił o filarach zrównoważonego rozwoju

- Zamiast systemu relokacji, a więc podziału imigrantów na poszczególne kraje unijne, który przyciąga kolejne fale imigrantów, my proponujemy uszczelnienie granic. Taką politykę, która zakończyła się sukcesem na początku lat 2000 w Australii - powiedział minister.

Przyznał, że wyrażone przez niego stanowisko Polski "nie jest popularne" wśród uczestników szczytu, ale zaznaczył, że popierają je m.in. Filipiny, a w Europie - państwa Grupy Wyszehradzkiej.

-ONZ i Unia Europejska są przesiąknięte poprawnością polityczną, ale ja konsekwentnie proponuję zdrowy rozsądek, bo tylko w ten sposób możemy zapobiec tragediom - oświadczył.

Minister przypomniał w tym kontekście najnowszy atak terrorystyczny w Nowym Jorku, którego sprawcą okazał się imigrant z Afganistanu.

- Miejmy świadomość tego, że islamski terroryzm wciąż jest zagrożeniem - powiedział.

Błaszczak zwrócił uwagę, że w Polsce mieszka ogromna liczba imigrantów zza wschodniej granicy i integrują się oni bardzo dobrze w polskim społeczeństwie - inaczej niż imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej w Europie zachodniej.

- Problem polega na tym, że muzułmanie na Zachodzie nie integrują się ze społecznościami, wśród których się osiedlili. Moim zadaniem jest wyciąganie wniosków z tych błędów, które kiedyś popełniono na zachodzie Europy i zapewnienie Polsce bezpieczeństwa - powiedział.

Minister przyznał, że bliska mu jest teoria Samuela Huntingtona o zderzeniu cywilizacji.

- Są pewne kultury, które się nie integrują. Kultura muzułmańska nie integruje się z kulturą europejską. Przecież samobójcy, którzy zabijają siebie i innych w imię swojej ideologii, są groźni. Wszystkie te ataki terrorystyczne we Francji, w Belgii, w Niemczech mają wspólny mianownik - są związane z ideologią, która zagraża bezpieczeństwu - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Polska się przebudziła! 2016-09-21 08:27:46
    Zapominamy iż kolejna fala po Islamie uderzy w Polskę od strony wschodniej granicy,Ukraińskie jeszcze Państwo piractwa i zorganizowanej przestępczości upodobało sobie Polskie Państwo jako folwark w bezkarności do osiedlenia się i prowadzenia dalszych grabieży, mordów itp.Całkowite zamknięcie granic Polski od wschodu jest gwarantem Naszej Niepodległości i stabilności. Stany Zjednoczone nie będą ingerować w sprawy wewnętrzne Polski, straciliśmy zaufanie gwaranta Państwa Prawa po zamachu na Trybunał Konstytucyjny przez Jarosława Kaczyńskiego i Betę Mazurek PiS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA