REKLAMA

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podsumował 100 dni pracy resortu

  • Autor: PAP/JS
  • 04 marca 2016 11:43
Minister nauki i szkolnictwa wyższego podsumował 100 dni pracy resortu Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów" (fot. jgowin.pl)

• Projekt ustawy o innowacyjności oraz rozpoczęcie prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym, to jedne z najważniejszych efektów pierwszych 100 dni pracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformował w piątek (4 marca) w Krakowie wicepremier szef resortu Jarosław Gowin.
• Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów".

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w Krakowie Jarosław Gowin podsumował pierwszy okresu pracy ministerstwa pod jego kierownictwem. Jak zapowiedział, zwieńczeniem prac legislacyjnych w tym zakresie będzie Narodowy Kongres Nauki, zaplanowany na jesień przyszłego roku w jednym z wiodących ośrodków akademickich.

"Potrzebujemy takiego namysłu i takiego spotkania się wszystkich środowisk naukowych, uniwersyteckich i akademickich" - zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, Narodowy Kongres Nauki będzie zwieńczeniem szerokich konsultacji dotyczących nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. "W jego trakcie zaprezentujemy wypracowane wspólnie drogą oddolnego dialogu szczegółowe założenia, a być może nawet proponowany kształt tej nowej ustawy" - zapowiedział szef resortu nauki. Według niego nowe przepisy powinny wejść w życie w latach 2018/2019.

Zobacz też: A gdybyśmy zrobili 100 dni Nowoczesnej i Kukiz’15...

Gowin zaznaczył, że inspiracją dla niego były rozwiązania przyjęte przez Danię w latach 90. ub. w. "Tam wspólnie wybrano jedną strategię - rządy się zmieniają, ale strategia zostaje taka sama. Chciałbym, żeby przynajmniej w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego tego typu kultura polityczna zapanowała także w Polsce" - dodał minister. Zadeklarował, że do dialogu nad nowym kształtem ustawy zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich partii i środowisk politycznych reprezentowanych w Sejmie.

Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów". Podziękował swoim poprzednikom na tym stanowisku określając się, "spadkobiercą ich dorobku". "Doceniam wszystko to, co pozytywnego wydarzyło się w świecie szkolnictwa wyższego i nauki w ciągu ostatnich 25 lat i będę kontynuował wszystkie osiągnięcia moich poprzedniczek i poprzedników" - zadeklarował.

Wśród priorytetów resortu wymienił: innowacyjność i zbudowanie kanałów współpracy w tym zakresie między nauką a biznesem; postawienie na jakość kształcenia i badań naukowych; deregulację i uwolnienie nauki i badań od "gorsetu biurokracji"; odrodzenie polskiej humanistyki, która - według Gowina - w ostatnich latach schodziła na dalszy plan, "zarówno pod względem prestiżu, jak i dostępu do środków finansowych".

"Bilans otwarcia ma też swoje cienie: w nakładach na naukę i poszczególnych badaczy bardzo odstajemy od średniej unijnej. Polscy naukowcy są też trzy razy bardziej obciążeni obowiązkami dydaktycznymi niż wynosi średnia unijna" - zauważył szef resortu nauki.

Czytaj: 100 dni rządu: Oto najważniejsze decyzje gabinetu Szydło

Przypomniał, że nakłady na badania i rozwój w Polsce nie przekraczają jednego procenta PKB. Według jego zapowiedzi rząd premier Beaty Szydło będzie dążył do spełnienia zobowiązań unijnych, zakładających przeznaczanie na ten cel 1,7 proc. PKB w 2020 r.

Gowin poinformował, że kończą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o innowacyjności. "Mam nadzieję, ze ten projekt szybko przejdzie przez parlament i że jeszcze w tym roku polscy naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli działać pod nowym programem zawierającym wiele ułatwień do prowadzenia działalności innowacyjnej" - zapowiedział.

Według wicepremiera wkrótce zostanie przedstawiony i przesłany do uzgodnień międzyresortowych szeroki pakiet deregulacyjny, przygotowany we współpracy ze środowiskiem naukowym, m.in. Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Komisją Akredytacyjną, Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA