REKLAMA

Minister powołał Krzysztofa Czajkowskiego na nowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii

  • Autor: PAP/AT
  • 07 sierpnia 2017 13:20
Minister powołał Krzysztofa Czajkowskiego na nowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii Prof. Krzysztof Czajkowski zastąpi prof. Stanisława Radowickiego zastąpił na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii (fot. PTWP)

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dokonał zmiany na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii - prof. Stanisława Radowickiego zastąpił prof. Krzysztof Czajkowski.

W odpowiedzi na pytania dotyczące odwołania konsultanta, resort poinformował, że szef MZ odwołał prof. dr. hab. Stanisława Radowickiego 1 sierpnia i w tym samym dniu do pełnienia tej funkcji powołał prof. dr. hab. Krzysztofa Czajkowskiego.

Rzeczniczka MZ Milena Kruszewska przekazała, że decyzja ministra "wynikała z przepisów ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia, zgodnie z którymi organ powołujący konsultanta odwołuje go przed upływem kadencji, jeżeli w ocenie tego organu konsultant nie realizuje powierzonych mu zadań i uprawnień lub zaistniały okoliczności uniemożliwiające ich dalsze wykonywanie".

Szef MZ powołuje konsultantów krajowych spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin: medycyny, farmacji oraz innych mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Konsultanci krajowi inicjują krajowe badania epidemiologiczne oraz oceniają metody i wyniki tych badań; prognozują potrzeby zdrowotne w swojej dziedzinie; doradzają, jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych; opiniują wnioski o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski; opiniują i doradzają przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kadencja konsultanta trwa 5 lat.

Odwołania prof. Radowickiego domagali się m.in. uczestnicy pikiet organizowanych przed MZ w ramach akcji "Szpitale bez aborterów". Nowy konsultant prof. Krzysztof Czajkowski kieruje II Katedrą i Kliniką Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA