REKLAMA

Minister Radziwiłł na sejmowej komisji: Chcę osiągnąć zdrowie dla wszystkich

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: RynekZdrowia.pl
  • 03 listopada 2016 18:41
Minister Radziwiłł na sejmowej komisji: Chcę osiągnąć zdrowie dla wszystkich Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (Fot. PTWP)

• Jaki ostatecznie jest plan zmian w systemie ochrony zdrowia i czy został zaakceptowany przez premier Beatę Szydło? Jasnej informacji w tej sprawie domagali się posłowie PO.
• W czwartek (3 listopada) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w sejmowej Komisji Zdrowia przedstawił stan prac nad reformą ochrony zdrowia.

Zwracając się do ministra Konstantego Radziwiłła podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia  Elżbieta Radziszewska, posłanka PO wspomniała, że PiS przez 8 lat mówił o tym, że wprowadzi budżetowy system finansowania służby zdrowia.

- Nie usłyszeliśmy jednak, co to ma być. Co to za zwierzę wyłoni się z tych opowieści? Liczę
na to, że przedstawi nam pan minister to, co zaakceptował rząd i premier Beata Szydło oraz
harmonogram tych zmian. Co chce pan osiągnąć? - dopytywała dociekliwie ministra Radziwiłła Elżbieta Radziszewska.

- Odpowiem najprościej: chcę osiągnąć zdrowie dla wszystkich. Wszyscy moi poprzednicy i
następcy powinni na to pytanie odpowiedzieć podobnie - rozpoczął wystąpienie przed komisją minister Konstanty Radziwiłł.

Zamiast pacjentów mamy świadczeniobiorców Wskazał, że w ciągu ostatnich lat w obszarze opieki zdrowotnej w Polsce zmienił się m.in. język, jakim mówi się o jego najważniejszych elementach.

- Nie ma już pacjentów tylko świadczeniobiorcy, nie ma tych, którzy udzielają im pomocy a świadczeniodawca, nie ma procesu leczenia czy diagnozowania - są usługi zdrowotne, kontrakty, limity i nadlimity. Ten język charakterystyczny dla rozwiązań gospodarczych odsuwa nas od idei ochrony zdrowia, czegoś co jest objęte zasadą służby, odpowiedzialności, solidarności i wsparcia dla tych, którzy są słabsi - podkreślał szef resortu zdrowia.

Wskazał, że w ciągu ostatnich 20 lat państwo systematycznie wyzbywało się bezpośredniego
nadzoru i odpowiedzialności za ochronę zdrowia.

- W związku z tym istnieje potrzeba podjęcia konstytucyjnej odpowiedzialności przez władzę państwa za ochronę zdrowia. Priorytetem, który podejmujemy jest budowa sprawnego systemu zarządzania powszechnie dostępnej służby zdrowia. Powszechna dostępność nie może być mierzona odsetkiem tych, którzy mają do niej dostęp - to jest wartość zero-jedynkowa i albo występuje, albo jej nie ma - podawał minister Radziwiłł.

W ramach tego priorytetu wskazał upowszechnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych, a co za tym idzie - likwidację ''instytucji powszechnego ubezpieczenia'', czyli NFZ.

Czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA