REKLAMA

Minister Szczerski o polityce migracyjnej

  • Autor: PAP/JS
  • 09 marca 2016 20:21
Minister Szczerski o polityce migracyjnej Krzysztof Szczerski przebywa z wizytą w Lublanie (fot. facebook)

• O polityce migracyjnej, inicjatywie zacieśniania współpracy krajów ABC (Adriatyku, Bałtyku, Morza Czarnego) oraz szczycie NATO w Warszawie - rozmawiał w Lublanie prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
• Spotkał się m.in. z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem.

Minister powiedział PAP, że przekazał prezydentowi Pahorowi zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce przed lipcowym szczytem NATO. Do wizyty miałoby dojść wiosną tego roku - dodał.

Szczerski spotkał się także z ministrem w kancelarii słoweńskiego prezydenta Markiem Makovcem oraz z ministrem w kancelarii premiera Słowenii Mira Cerara - Janezem Lenarcziczem.

Według Szczerskiego jednym z trzech głównych tematów jego rozmów w Lublanie była polityka migracyjna. "Słowenia jest w samym środku kryzysu migracyjnego związanego z trasą bałkańską" - zaznaczył. "Odnotowaliśmy, że poniedziałkowy szczyt (UE-Turcja) zmienił istotnie podejście Unii do problemu" - powiedział Szczerski. Ocenił, że jest ono bardziej realistyczne oraz uwzględnia możliwości i opinie społeczeństw europejskich. Inną sprawą jest - zaznaczył - czy propozycje są wykonalne.

Na poniedziałkowym szczycie UE i Turcja uzgodniły w Brukseli, że będą pracować nad nowym planem, aby zahamować falę migracji. "Dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca" - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem te plany mogą przynieść przełom w walce z kryzysem migracyjnym.

Minister Szczerski rozmawiał ze słoweńskimi politykami także o koncepcji ABC, która zakłada współpracę gospodarczą i infrastrukturalną: komunikacyjną i energetyczną państw Adriatyku-Bałtyku i Morza Czarnego. "W regionie jest potrzeba rozumienia swoich racji, słuchania się nawzajem i rewitalizacji polityki środkowoeuropejskiej" - ocenił.

Kolejnym tematem spotkań ministra w Kancelarii Prezydenta był lipcowy szczyt NATO w Warszawie i kwestia bezpieczeństwa. "Mamy wspólny punkt widzenia, że Sojusz na szczycie w Warszawie powinien podjąć decyzje o bardziej równomiernym rozłożeniu swoich sił" - podkreślił Szczerski. Według niego wzmocnienie w krajach sojuszniczych powinno być rozłożone równomiernie ze względu na zagrożenia płynące z południa i wschodu.

W czwartek (10 marca), drugiego dnia wizyty w Lublanie, minister Szczerski spotka się m.in. z wiceminister spraw zagranicznych Słowenii Darją Bavdaż Kuret.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA