REKLAMA

Minister Waszczykowski zapowiada reaktywację obecności dyplomatycznej Polski w Panamie i Ekwadorze

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 24 lutego 2016 22:12
Minister Waszczykowski zapowiada reaktywację obecności dyplomatycznej Polski w Panamie i Ekwadorze Minister Witold Waszczykowski spotkał się z ambasadorami krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (fot. msz.gov.pl)

• Minister Witold Waszczykowski spotkał się dziś, 24 lutego, z ambasadorami krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
• Podczas spotkania omówiono m.in. perspektywy rozwoju stosunków gospodarczych Polski z regionem.

W spotkaniu wzięli udział ambasadorowie Argentyny, Brazylii, Chile, Kostaryki, Dominikany, Gwatemali, Hondurasu, Kolumbii, Kuby, Meksyku, Peru, Urugwaju, Wenezueli, Nikaragui, Panamy i Salwadoru. W spotkaniu uczestniczyli szefowie placówek akredytowani w Warszawie, jak również ambasadorowie rezydujący poza Polską (w Berlinie, Bernie i Brukseli).

Było to pierwsze spotkanie szefa MSZ z przedstawicielami państw GRULAC w tak szerokiej formule. Minister Witold Waszczykowski zwrócił uwagę na znaczenie wspólnoty wartości łączących Polskę i region Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także podkreślił potrzebę zwiększenia obrotów handlowych oraz liczby inwestycji. – Sprzyjają temu procesy liberalizacji handlu z regionem oraz polityka wzmacniania przez Polskę pozaeuropejskiego wymiaru relacji gospodarczych – powiedział.

Minister Waszczykowski podkreślił też, że „jednym z instrumentów skutecznej polityki w regionie jest posiadanie i aktywność placówek dyplomatycznych”. Polska posiada obecnie w regionie osiem ambasad i jeden konsulat generalny.

– Planujemy wzmocnienie obecności w regionie, w tym m.in. reaktywację obecności dyplomatycznej w Panamie i Ekwadorze, a w przyszłości również w innych krajach regionu – zapowiedział minister. Zwrócił ponadto uwagę na potrzebę kontynuacji regularnego dialogu na szczeblu ministerialnym oraz intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Ambasadorowie wzięli również udział w seminarium Krajowej Izby Gospodarczej na temat możliwości rozwoju relacji ekonomicznych Polski z subregionem. Ameryka Środkowa, ze względu na swój potencjał gospodarczy (ponad 4 proc. wzrostu PKB) i ludnościowy (58 mln mieszkańców), geostrategiczne położenie oraz implementację Umowy Stowarzyszeniowej z UE pozostaje dla polskiej dyplomacji ekonomicznej interesującym kierunkiem współpracy. Wartość obrotów handlowych Polski z regionem wynosi 405, 2 mln dol.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA