REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury. Wiceminister Szmit nie zostawi transportu na pastwę Rosjan

  • Autor: GP
  • 25 września 2017 08:15
Ministerstwo Infrastruktury. Wiceminister Szmit nie zostawi transportu na pastwę Rosjan Transport w Rosji jest obwarowany pozwoleniami, które są w dyspozycji Rosjan. Uwarunkowane są wykonanymi kontraktami i usługami w poprzednim roku. (fot.: Dan Davison/flickr.com/CC BY 2.0)

Dla wiceministra Jerzego Szmita z Ministerstwa Infrastruktury Rosjanie "nękali polskich przewoźników" transportowych. Polityk położył temu kres.

• Szmit jest przekonany, że jego wrześniowa wizyta w Rosji pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w Rosji polskim kierowcom transportowym.

• W październiku odbędzie się kolejna tura rozmów z Rosją nt. zezwoleń transportowych dla Polaków.

 

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit był w poniedziałek (25 września) pytany o owoce niedawnej wizyty w Moskwie. Polityk był w stolicy Federacji Rosyjskiej z misją negocjacyjną ws. zezwoleń dla polskich przewoźników. Więcej o tym wyjeździe przeczytasz na portalu wnp.pl.

Polityk podsumował wrześniowe rozmowy w Rosji w stacji telewizyjnej Republika TV.

- Dzięki rozmowom w Moskwie Rosja zaprzestanie nękania polskich przewoźników - stwierdził kategorycznie wiceminister. Przypomnijmy, że od dłuższego czasu wzmożone były kontrole służb rosyjskich wobec polskich transportowców. Szmit określił nękaniem wzmożoną aktywność wobec Polaków. Zezwolenia na transport polskich pracowników transportu bywały sprawdzane na granicy Federacji, a potem jeszcze w trakcie wykonywania przejazdów.

Często zdarzało się, że zezwolenie, które było dobre na granicy, bywało kwestionowane w głębi kraju. Wywoływało to ogromne problemy, łącznie z zatrzymywaniem aut, nakładaniem bardzo poważnych mandatów i kar.

Choć negocjacje w ocenie polskiego wiceministra się udały, nie wykluczył on, że będą kontynuowane rozmowy dotyczące biurokracji i legislacji pracy polskich pracowników.

W tym kontekście należy zauważyć, że 14 października w Polsce odbędzie się kolejna tura rozmów o pozwoleniach transportowych. Negocjowane zezwolenia będą dokumentami na przyszły rok.

14 października strony też będą rozmawiać o warunkach przekraczania granicy pomiędzy Białorusią a Rosją.

Dla strony polskiej całość rozmów z Federacją Rosyjską to bardzo trudne zadanie. W cytowanej rozmowie padła nawet ocena, że "Rosja zwalcza polski transport", czym pogarsza stosunki na linii Moskwa-Warszawa.

Zezwolenia

Rosyjski rynek to ważny element strategii działania w Europie dla polskiego transportu. Strona rosyjska nie pozwala jednak naszym przedsiębiorstwom na łatwe operowanie w Federacji.

Polski przewoźnik dostaje limit zezwoleń transportowych na cały rok na podstawie liczby przewozów wykonanych w poprzednim roku. Jest też pula ogólna, z której mogą czerpać wszyscy po złożeniu wniosku. Stąd też tak duża aktywność polskiej strony rządowej, która stara się zadbać o możliwie największą pulę zezwoleń dla polskich firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA