REKLAMA

Ministrowie kompletują resorty. Znamy kolejne nazwiska wiceministrów

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 19 listopada 2015 16:25
Ministrowie kompletują resorty. Znamy kolejne nazwiska wiceministrów Patryk Jaki: "Zajmę się odbieraniem dzieci za biedę. Ten proceder trzeba zakończyć! A jak załatwię tę sprawę to wezmę się za mafię z Wołczyna" fot. ms.gov.pl

Swoich wiceministrów mają już resorty sprawiedliwości, obrony narodowej, spraw zagranicznych, pracy, infrastruktury, cyfryzacji, edukacji narodowej, gospodarki morskiej i spraw wewnętrznych. Na kolejne nominacje wciąż czekamy, a na giełdzie nazwisk pojawiają się nowe kandydatury.

Ustalony i powołany przez premier Beatę Szydło skład ma już Ministerstwo Sprawiedliwości.  Funkcję sekretarza stanu w resorcie Zbigniewa Ziobry będzie pełnił Patryk Jaki, natomiast podsekretarza stanu – Marcin Warchoł.

30-letni Patryk Jaki jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył studia politologiczne na Wydziale Nauk Społecznych. Był radnym miasta Opole V i VI kadencji, posłem VII kadencji. Swoją nową funkcję Patryk Jaki skomentował w mediach społecznościowych. „Chcę twardo walczyć z przestępczością i reformować wymiar sprawiedliwości - który w Polsce jest zbyt często wymiarem niesprawiedliwości. Sądy mają zacząć służyć ludziom. Zajmę się też wreszcie odbieraniem dzieci za biedę. Ten proceder trzeba zakończyć! A jak załatwię tę sprawę to wezmę się za mafię z Wołczyna. Dziękuje wszystkim, którzy mnie wspierali a teraz idziemy razem naprawiać Rzeczpospolitą!” – pisał.

Kownacki, Grabski, Fałkowski, Szatkowski w MON

Wiadomo już także, kto będzie pracował w resorcie Antoniego Macierewicza. Sekretarzem stanu w MON został Bartosz Kownacki, któremu podlegać będą sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją armii oraz zakupami uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Na podsekretarzy stanu wybrano: Bartłomieja Grabskiego, Wojciecha Fałkowskiego i Tomasza Szatkowskiego. Pierwszy będzie zajmował się sprawami związanymi z infrastrukturą wojskową oraz sprawami socjalnymi, drugi będzie odpowiadał za sprawy dotyczące szkolnictwa wojskowego. Szatkowski zajmie się natomiast współpracą międzynarodową resortu.

Poznaliśmy już też skład resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Minister Elżbieta Rafalska na stanowiska wiceministrów powołała Stanisława Szweda, Krzysztofa Michałkiewicza oraz Marcina Zielenieckiego. Swojego wiceministra ma też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prawą ręką Mariusza Błaszczaka został Jarosław Zieliński, w przeszłości sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Smoliński zajmie się budownictwem

Gotowe do pracy jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wiceministrem w resorcie Witolda Waszczykowskiego został Jan Dziedziczak. Będzie odpowiedzialny za sprawy polonijne, konsularne, parlamentarne oraz dyplomację publiczną i kulturalną. Z wykształcenia jest politologiem. W latach 2006-2007 był rzecznikiem prasowym rządu Jarosława Kaczyńskiego. Wraz z nim do MSZ dołączył Konrad Szymański, z wykształcenia prawnik, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji. W dniu 17 listopada Beata Szydło powołała go na stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich.

Nominację na wiceministra odebrał też Kazimierz Smoliński, były prezes zarządu Stoczni Gdynia, poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji. Smoliński dołączył do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, kierowanego przez Andrzeja Adamczyka. Mówi się, że będzie odpowiedzialny za budownictwo mieszkaniowe. Do resortu dołączył także Jerzy Szmit, polityk Prawa i Sprawiedliwości z Olsztyna. W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa będzie odpowiedzialny za transport drogowy.

Kobiety wiceministrami

Swoich zastępców ma już minister Konstanty Radziwiłł. Do resortu zdrowia dołączą: obecny szef fundacji Watch Health Care Krzysztof Łanda, dr Jarosław Pinkas, były wiceminister zdrowia oraz współpracownik ministra Zbigniewa Religii, Katarzyna Głowala, była naczelnik Wydziału Sprawiedliwości Departamentu Finansowania Strefy Budżetowej Ministerstwa Finansów oraz Piotr Gryza, były prezes Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

O wyborze wiceministra zdecydowała też Anna Streżyńska, kierująca resortem cyfryzacji. Pierwszą nominację wręczyła Szymonowi Rumanowi. To z wykształcenia prawnik. Od czerwca tego roku jest zastępcą kierownika zespołu prawnego Centralnego Ośrodka Informatyki. Wcześniej był m.in. naczelnikiem Wydziału Prawa o Ustroju Sądów w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Już wiadomo, że na stanowiskach wiceministrów będą pracowały także kobiety. W resorcie edukacji narodowej, kierowanym przez Annę Zalewską, wiceministrem będzie Teresa Wargocka, z wykształcenia filozof, była radna sejmiku mazowieckiego. Kolejną kobietą na stanowisku wiceministra jest Gabriela Tomik, zastępca burmistrza miasta Kuźnia Raciborska. Otrzymała nominację na wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Sellin i Czabański w resorcie kultury?

Wciąż nie znamy składu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na giełdzie nazwisk pojawiają się Jacek Kurski oraz Jarosław Sellin. Pewną kandydaturą jest tylko ten ostatni. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdził, że znajdzie się w strukturach rządu premier Beaty Szydło i obejmie stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury. W zakresie jego działań znaleźć się ma dziedzictwo narodowe. Sellin w latach 2005-2007 pełnił już funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z wykształcenia jest historykiem. Pracował jako nauczyciel w liceum oraz wykładowca akademicki w Uniwersytecie Gdańskim.

Do resortu kultury dołączy też najpewniej Krzysztof Czabański, polski dziennikarz i publicysta, w 1992 roku prezes Polskiej Agencji Prasowej, w latach 1999-2000 prezes Polskiej Agencji Informacyjnej, a od 2006 do 2009 prezes zarządu Polskiego Radia. „Dostałem propozycję od pani premier na stanowisko sekretarza stanu i mam się zajmować reformą mediów. Dostałem taką propozycję, nominacji jeszcze nie mam i to jest wszystko co mogę powiedzieć – zdradził portalowi Niezalezna.pl.

Znaki zapytania

Pewną kandydaturą na wiceministra wydaje się być prof. Aleksander Bobko, który ma dołączyć do resortu nauki i szkolnictwa wyższego, kierowanego przez Jarosława Gowina. Aleksander Bobko od 2012 roku jest rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tegorocznych wyborach parlamentarnych został wybrany senatorem IX kadencji. Na antenie „Radia Rzeszów” jego kandydaturę potwierdził jeden z lokalnych działaczy PiS – Jerzy Cypryś. Wątpliwości nie ma też co do stanowiska wiceministra ds. rozwoju.

Współpracownikiem Mateusza Morawieckiego ma być Jerzy Kwieciński. Jego nazwisko padło na konferencji PiS, podczas której zaprezentowano skład nowego rządu. Wciąż natomiast nie wiadomo, kto dołączy do Ministerstwa Finansów. Na giełdzie nazwisk pojawiają się Marian Banaś, Leszek Skiba i Konrad Raczkowski. Spekuluje się też na temat kandydatury wiceministra rolnictwa. Podobno ma nim zostać Zbigniew Babalski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • apasz 2015-11-20 16:25:12
    Myślę, że w Ministerstwie Sprawiedliwości cennym Głosem doradczym byłaby Pani sędzia Barbara Piwnik. To prawniczy autorytet.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA