REKLAMA

Ministrowie sportu i środowiska na pomorskiej liście PO

  • Autor: PAP
  • 26 września 2015 14:14
Ministrowie sportu i środowiska na pomorskiej liście PO Minister środowiska Maciej Grabowski startuje z ostatniego miejsca listy PO w okręgu gdańskim. Fot.

Minister sportu i turystyki Adam Korol jest liderem listy Platformy Obywatelskiej do Sejmu w okręgu gdańskim; na ostatnim, 24. miejscu jest minister środowiska Maciej Grabowski. Do Senatu kandyduje m.in. obecny marszałek izby, Bogdan Borusewicz.

W sobotę w Gdańsku zaprezentowani zostali kandydaci Platformy Obywatelskiej z sejmowego okręgu wyborczego nr 25 oraz odpowiadających mu okręgów senackich, 65 i 67. Do Sejmu kandydują 24 osoby, do Senatu - trzy.

"Znakomita drużyna"

Przewodniczący Pomorskiej PO, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przedstawiając kandydatów, podkreślił, że "jest to znakomita drużyna, najlepsza spośród prezentowanych przez inne partie w tym okręgu". "To są ludzie stąd, Pomorzanie z krwi i kości, którzy wiele dokonali, są odpowiedzialni tak, jak odpowiedzialna jest PO" - przekonywał.

Na liście jest wielu parlamentarzystów, ministrów, samorządowców, działaczy społecznych i sportowych.

Szef pomorskiej PO zwrócił uwagę, że "partia od wielu lat rządzi na Pomorzu, jest odpowiedzialna za takie "ruiny", jak np. Pomorska Kolej Metropolitalna, Teatr Szekspirowski, nowy terminal lotniska i stadion piłkarski PGE Arena i za wiele innych takich miejsc".

"PO dalej może i chce dobrze działać dla Pomorza, dla Polski, chce dalej pracować i ma nowy, dobry program na kolejne cztery lata, który bardziej skupia się na poprawieniu bytu każdej polskiej rodziny" - przekonywał lider pomorskiej PO.

"Pomorze zawsze pokazywało, że stawiając na Platform, zyskuje cały region i wiatr z Pomorza musi pójść dalej" - dodał. Jak mówił, "musimy przekonać Polaków, że stawiając na PO, Polska zyska; nie będziemy krajem, który będzie się cofał, który będzie odwracał się plecami do naszych przyjaciół w Europie; nie będziemy krajem ksenofobów, a będziemy krajem nowoczesnym, otwartym, który będzie się rozwijał".

Minister sportu liderem listy

Liderem listy PO w okręgu gdańskim do Sejmu jest minister sportu i turystyki, Adam Korol, czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie, mistrz olimpijski z Pekinu. W rozmowie z PAP przyznał, że chociaż jest ministrem, to jednak "trochę jest z boku polityki, bo ciągle bardziej czuje się sportowcem niż politykiem". "Sport kształtuje charakter i osoby, które przeszły przez sport, doskonale sobie radzą w życiu po sporcie" - dodał. Jest przekonany, że "da radę +pociągnąć+ listę".

Na drugim miejscu listy jest przewodniczący Pomorskiej PO, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, na trzecim - posłanka, szefowa gdańskiej PO Agnieszka Pomaska, a na czwartym miejscu - sekretarz premier Ewy Kopacz, Łukasz Zaręba. Z okręgu gdańskiego do Sejmu kandydują też m.in.: poseł Jerzy Borowczak, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, poseł Jan Kulas.

Do Senatu z okręgów 65 i 67 kandydują: obecny marszałek izby Bogdan Borusewicz, Patryk Gabriel i Leszek Czarnobaj.

PO liczy na powtórkę wyborczego wyniku na Pomorzu

Neuman przyznał w rozmowie z PAP, że PO na Pomorzu (w dwóch okręgach, gdańskim i gdyńsko-słupskim) w październikowych wyborach liczy na sześć mandatów senatorskich i na liczbę mandatów poselskich podobną do tej, którą posiada w kończącej się kadencji. Obecnie PO na Pomorzu ma 16 mandatów poselskich i sześć senatorskich. Ocenił, że "jest to trudne ale, nie jest niemożliwe". Przyznał, że w kraju to może być trudniejsze. Jego zdaniem jeżeli uda się przekonać Polaków, że warto po raz kolejny zaufać Platformie, "to nie będzie to już taka wygrana z PiS, to będzie to raczej wynik bardzo zbliżony do tego uzyskanego przez PiS".

Zapowiedział, że kampania wyborcza na Pomorzu będzie polegać głównie na spotkaniach i rozmowach z wyborcami. "Nie ma innej możliwości niż normalna rozmowa, bo w przestrzeni publicznej funkcjonuje tyle nieprawd i czasami wręcz zakłamywania rzeczywistości, że bez rozmowy nie jesteśmy w stanie tego odkłamać" - tłumaczył. Ocenił, że kampania wizerunkowa i ulotkowa "nie miałaby sensu".

W niedziele w Gdyni PO ma zaprezentować swoich kandydatów do parlamentu w okręgu gdyńsko-słupskim i ma przedstawić założenia programowe dla Pomorza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA