REKLAMA

Mniej wakatów w sądach. Minister Ziobro powołał nowych prezesów

  • Autor: bad
  • 14 września 2017 18:18
Mniej wakatów w sądach. Minister Ziobro powołał nowych prezesów Prezesów trzech sądów powołał w ostatnim czasie minister Zbigniew Ziobro. Fot. MS

Sędzia Jacek Saramaga został nowym prezesem Sądu Okręgowego w Przemyślu. Na tym stanowisku był wakat od 20 czerwca 2017 r., kiedy upłynęła kadencja poprzedniego prezesa sędziego Marka Zawadzkiego.

Dzisiaj nowego prezesa powołał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na podstawie ogólnych zasad Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że "wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz duża wiedza prawnicza sędziego Jacka Saramagi dają gwarancję należytego i sprawnego pełnienia przez niego funkcji prezesa sądu okręgowego".

Sędzia uczestniczył w licznych szkoleniach i kursach zawodowych. Ukończył podyplomowe studia z zakresu prawa europejskiego, prawa ochrony własności intelektualnej, prawa konstytucyjnego, ochrony danych osobowych i ochrony bezpieczeństwa informacji, a także studium prawa cywilnego dla sędziów i prokuratorów oraz szkolenie z zakresu ekonomii. Prowadził wykłady na temat międzynarodowych i krajowych unormowań ochrony danych osobowych.

Czytaj też: Koalicja rządowa działa dobrze, celem reforma wymiaru sprawiedliwości

Postanowieniem Prezydenta RP z 29 kwietnia 2010 r. Jacek Saramaga został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Przemyślu, gdzie orzeka w I Wydziale Cywilnym, pełniąc jednocześnie funkcję pełnomocnika ds. wdrożeń systemów informatycznych.

Saramaga to trzeci sędzia, który obejmuje prezesurę sądu według nowych przepisów ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Od 11 września nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie jest Maciej Strączyński. W latach 2010-2016 był on prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dotychczas Sądem Okręgowym w Szczecinie kierowała osoba pełniąca obowiązki prezesa.

11 września upłynęła kadencja prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie sędzi Małgorzaty Kluziak. Na stanowisku prezesa powstał wakat. Dlatego minister sprawiedliwości 12 września powołał sędzię Joannę Bitner do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Powołanie nastąpiło na podstawie ogólnych zasad Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Na wniosek prezes Joanny Bitner minister sprawiedliwości 13 września powołał do pełnienia funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie sędziów: Iwonę Szymkiewicz-Trelkę (wiceprezes ds. cywilnych i rodzinnych), Dariusza Dąbrowskiego (wiceprezes ds. gospodarczych) i Dariusza Drajewicza (wiceprezes ds. karnych). Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy nowelizującej ustrój sądów powszechnych minister sprawiedliwości 12 września odwołał trzech spośród pięciu wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA