REKLAMA

Mniejszość polska na Litwie. Waszczykowski: Klucze do poprawy są w Wilnie

 • Autor: aw/PAP
 • 07 grudnia 2016 13:23
Mniejszość polska na Litwie. Waszczykowski: Klucze do poprawy są w Wilnie Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (fot..msz.gov.pl)

Wszystkie klucze do poprawy relacji między Polską a Litwą są w Wilnie - powiedział w środę (7 grudnia) w Brukseli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał przy okazji spotkania ministrów spraw zagraniczny państw NATO z szefem litewskiego MSZ Linasem Linkevicziusem. Ma on pozostać na stanowisku, gdy w Wilnie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, ukonstytuuje się nowy rząd.

"Mamy nadzieję, że nowy rząd rozpocznie wdrażanie podjętych decyzji oraz standardów i norm, które są częścią europejskiego dorobku wspólnotowego" - powiedział Waszczykowski, pytany o oczekiwania Warszawy wobec Wilna.

Dopytywany dodał, że dotyczy to m.in. praw mniejszości polskiej na Litwie. "Wszystkie klucze do poprawy relacji między Polską a Litwą są w Wilnie" - podkreślił minister.

Waszczykowski zastrzegł, że jego rozmowa z Linkevicziusem - z uwagi na oczekiwanie na zatwierdzenie nowych litewskich władz - nie miała charakteru zobowiązującego, lecz sondażowy, więc nie można mówić o szczegółach.

Przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO Waszczykowski odbył także dwustronne rozmowy z szefami dyplomacji Grecji i Niemiec. "Miałem dłuższą rozmowę z Frankiem-Walterem Steinmeierem na temat jego przyszłości. Rzeczywiście potwierdził, że najprawdopodobniej zostanie prezydentem Niemiec, gratulowałem mu tego przyszłego stanowiska i rozmawialiśmy na temat możliwości zmiany na stanowisku ministra spraw zagranicznych, kto ewentualnie w niedalekiej przyszłości mógłby go zastąpić" - relacjonował szef MSZ.

21 listopada przewodniczący rządzącego Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŻS) Ramunas Karbauskis powiedział agencji BNS, że obecnie jest analizowana możliwość rozstrzygnięcia problemu zapisu nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskim paszporcie poprzez zapis na głównej stronie dokumentu dwóch wersji nazwiska: litewskiej i oryginalnej (o ile zapisywana jest w alfabecie łacińskim, a nie cyrylicą).

W ten sposób mają zostać spełnione oczekiwania Polaków mieszkających na Litwie, którzy chcą oryginalnego zapisu swego nazwiska w litewskich dokumentach. Obserwatorzy oceniają, że takie rozstrzygnięcie byłoby symbolicznym gestem w kierunku poprawy stosunków z Polską. Są jednak wątpliwości, czy propozycja jest zgodna z litewską konstytucją.

Obecnie w litewskim Sejmie są dwa alternatywne projekty ustaw o pisowni nazwisk. Jeden jest zgłoszony przez socjaldemokratów, drugi przez konserwatystów. Oba projekty zostały przyjęte w pierwszym czytaniu. Socjaldemokraci proponują zalegalizowanie pisowni nielitewskich nazwisk pisanych alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. Konserwatyści zgłosili projekt ustawy dopuszczający zapis nielitewskich, w tym polskich, nazwisk w wersji oryginalnej, ale tylko na dalszych stronach paszportu; na pierwszej pozostałoby nazwisko zapisane w wersji litewskiej. Na takie rozwiązanie nie godzą się litewscy Polacy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA