REKLAMA

Morawiecki i Streżyńska nie ujawnili swoich majątków. Morawiecki senior zdziwiony

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 05 stycznia 2016 16:14
Morawiecki i Streżyńska nie ujawnili swoich majątków. Morawiecki senior zdziwiony Tylko w 2014 r. Mateusz Morwiecki zarobił 1,8 mln zł. (fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano oświadczenia majątkowe członków rządu. Zabrakło w nich jednak informacji o majątkach Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju oraz Anny Streżyńskiej, minister cyfryzacji.
 

Jak podaje RMF FM, wicepremier Morawiecki i minister Streżyńska tłumaczą, że nie mają obowiązku upublicznienia swojego stanu majątkowego. I rzeczywiście tak jest. Prawo nakazuje złożenie oświadczenia majątkowego, ale już jego ujawniania nie. Minister Streżyńska dodała, że od weryfikowania dochodów i majątku są w Polsce odpowiednie służby i one komplet informacji mają.

Decyzji Mateusza Morawieckiego, dziwi się jego ojciec - Kornel Morawiecki. Poseł ruchu Kukiz’15 w rozmowie z "Super Expressem" nie krył zaskoczenia decyzją o niepublikowaniu oświadczenia majątkowego. - Jest to dla mnie trochę zaskakujące, ale nie rozmawiałem z nim o tej sprawie – powiedział.

A jak się okazuje, Mateusz Morawiecki miałby się czym pochwalić. Zanim wszedł do rządu, był przez osiem lat prezesem, a wcześniej przez sześć lat członkiem zarządu trzeciego największego działającego w Polsce banku - BZ WBK. Tylko w 2014 roku, jak informuje RMF FM, zarobił 1 milion i 850 tys. zł.

Oszczędności ministrów

Wśród kolegów ministrów nie miałby sobie równych. Najwyższymi oszczędnościami może pochwalić się Marek Gróbarczyk. Jak poinformował w oświadczeniu majątkowym, dysponuje środkami pieniężnymi w kwocie 310 tys. euro. Za ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej plasuje się Jan Szyszko. Minister ochrony środowiska w pozycji zgromadzonych środków wpisał 170 tys. zł i 53 tys. euro. Sporo zgromadzili również ministrowie Konstanty Radziwiłł (119 tys. zł plus 14 tys. euro), Piotr Gliński (170 tys. zł), Dawid Jackiewicz (120 tys. zł plus 10 tys. euro) oraz Mariusz Błaszczak (150 tys. zł). Minister Witold Waszczykowski posiada natomiast 106 tys. zł oraz dysponuje papierami wartościowymi w wysokości 80 tys. zł.

Ministrowie na kredycie

Wielu ministrów musi spłacać zobowiązania. Najwyższy dług ma Dawid Jackiewicz. Minister skarbu państwa do spłaty ma kredyt mieszkaniowy w wysokości 649 tys. zł. Kredyt mieszkaniowy zaciągnął także Mariusz Kamiński. Do spłaty zostało mu 85 tys. zł. Anna Zalewska, minister edukacji, musi spłacić kredyt w wysokości 40 tys. zł, a Elżbieta Witek ponad 74 tys. zł. Rzeczniczka rządu zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania dla córki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Katon 2016-01-06 16:43:10
    Wyjatkowo dyskretny jest pierwszy bankster IV RP. Im większe pieniądze tym mniej informacji o tym.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA