REKLAMA

Morawiecki o zgazowaniu węgla i paliwach niskoemisyjnych

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 05 sierpnia 2016 10:09
Morawiecki o zgazowaniu węgla i paliwach niskoemisyjnych Morawiecki podkreślił, że chodzi o wykorzystanie węgla w niskoemisyjnych, ekologicznie akceptowanych technologiach, służących nie tylko Polsce, ale też całemu polskiemu przemysłowi - zdolnych do eksportu na cały świat (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Wicepremier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski rozmawiali w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) o rozwoju polskiej energetyki i zwiedzili instalacje Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Podczas dyskusji, w której uczestniczył m.in. dyrektor IChPW Aleksander Sobolewski, rozmawiano m.in. o zgazowaniu węgla, co ma być substytucją gazu ziemnego. W ocenie naukowców z Instytutu zgazowanie krajowego węgla kamiennego jest jedynym realnym sposobem zagospodarowania nadprodukcji węgla w Polsce. Substytucja gazu ziemnego dla przemysłu chemicznego winna być ukierunkowana na produkcję amoniaku względnie metanolu.

Dyskutowano także o paliwach niskoemisyjnych dla ogrzewnictwa indywidualnego i omówiono możliwości istotnego ograniczenia niskiej emisji przez wykorzystanie paliwa o nazwie „błękitny węgiel” produkowanego z krajowego węgla kamiennego.

- Wyniki badań poligonowych potwierdziły, że w obszarze w którym zastąpiono muły węglowe i flotokoncentraty „błękitnym węglem” stężenie pyłu w powietrzu w warunkach smogowych w zimie nie przekroczyło 30 gram na metr sześcienny - informuje IChPW.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA