REKLAMA

Morawiecki: Szałamacha dobrze wypełnił swoją rolę, ale w resorcie finansów będą dalsze zmiany

  • Autor: GP
  • 30 września 2016 07:45
Morawiecki: Szałamacha dobrze wypełnił swoją rolę, ale w resorcie finansów będą dalsze zmiany Morawiecki: Poprzednicy pięć lat konstruowali podobny dokument... z jego realizacją było... no wiemy jak było. (fot.:youtube.com)

• Mateusz Morawiecki zaprzeczał jakoby był "superpremierem".
• Polityk podkreślał, że zmiany w rządzie PiS są przemyślane, nie tak jak za czasów koalicji PO-PSL, gdy afery decydowały o dymisjach ministrów.
• Wicepremier uzasadniał też powstanie Komitetu Ekonomicznego, którym również kieruje.
• Zapowiedział, że rząd zdąży w piątek (30 września) dostarczyć ustawę budżetową do Sejmu. W piątek mija ustawowy termin dotrzymania tego obowiązku.

- Nie skupiłem w swoich rękach władzy ekonomicznej - zaprzeczał Mateusz Morawiecki, jakoby jego nowe, dwie funkcje w rządzie były czymś nadzwyczajnym. Polityk był w piątek (30 września) gościem porannego wywiadu politycznego w Polskim Radio. - Jest kilka krajów w Unii Europejskiej (Francja, czy Włochy) o podobnej konstrukcji w rządach. Minister gospodarki i minister finansów w jednej osobie to rzecz obecna w wielu ministerstwach, w wielu rządach.

Morawiecki ponownie też zaprzeczył, jakoby jego kompetencje pozwalały mówić o nim, jak o "superpremierze". - Podkreślam, że jest jeden kapitan w rządzie. Dobrze mi się pracuje z premier Beatą Szydło od samego początku naszej współpracy.

Morawiecki przypomniał też, że najważniejszym jego obowiązkiem na nowym stanowisku jest, właściwie wykonanie planu z którym przyszedł do rządu, realizacja Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR, zwanej też planem Morawieckiego).

Czytaj: Jak Morawiecki pogodzi wydawanie i oszczędzanie pieniędzy?

- Proszę zauważyć, że poprzednicy pięć lat konstruowali podobny dokument... z  jego realizacją było... no wiemy jak było - krytykował PO-PSL Morawiecki, mówił o planie Polskie Inwestycje, które wypracował Michał Boni.

Zgrzytało między Morawieckim i Szałamachą, czy też nie?

Zapytany o to dlaczego minister Szałamacha, mimo propozycji pracy w administracji, odszedł  Morawiecki podkreślił - że czasami takie zmiany są konieczne.

- To nie jest najważniejsza oś współpracy, między ministrem finansów a ministrem rozwoju. O naszej współpracy mogę mówić tylko w superlatywach - relacjonował Morawiecki. Podkreślił, że Szałamacha wypełnił swoją rolę, przygotował budżet. Po czym ponownie odwołał się do praktyki w polskich rządach poprzedników.

Paweł Szałamacha złożył dymisję na dzień przed oddaniem budżetu do Sejmu, źródło: mf.gov.pl

- Jak popatrzymy na rotację np. w poprzednich ekipach rządowych to była ona większa. W 2009 roku, czy w 2012 rok zmiany w rządach Donalda Tuska były wymuszone aferami, gdy u nas są przemyślane.

Morawiecki przypominał, że w planie PiS można było od lat przeczytać o krokach, które rząd teraz realizuje, w tym też o rekonstrukcji administracji rządowej.

Polski rząd wymaga reform, jako tradycja sprawowania władzy

- Jest prawdą, że konstrukcja rządu polskiego jest tak wypracowana, że współpraca w nim wymaga wiele woli i wysiłku - mówił dalej Morawiecki. - To nie jest też bynajmniej tylko cecha naszego systemu politycznego.

Minister podał przykład Wielkiej Brytanii, gdzie próbuje się w administracji wprowadzać tzw. zarządzanie macierzowe. To rozwiązanie mające łamać tzw. politykę resortową, czyli zamykanie pewnych sfer podejmowania decyzji w sztywne ramy resortów.

Czytaj: Wojewodowie utrzymali stanowiska po spotkaniu z premier w czwartek

- Komitet Ekonomiczny ma być właśnie takim forum decyzyjnym - powiedział pytany minister.

Budżet jeszcze w piątek w Sejmie, Morawiecki "umebluje" podwładnych

W piątek (30 września) mija termin przekazania ustawy budżetowej do Sejmu. Morawiecki, mimo że ustawę przygotował Szałamacha, zapewnił o dotrzymaniu terminu.

- Będę chciał blisko współpracować z wiceministrami i ze składem dyrektorskim podległych mi resortów, Co nie znaczy, że nie będzie zmian - zapowiedział Morawiecki. - Zmiany zawsze są i będą potrzebne. Chcę pracować z patriotami i fachowcami - kończył temat Morawiecki.

Mateusz Morawiecki od 29 września jest pierwszym ministrem, który po 1989 roku odpowiada jednoosobowo za gospodarkę i finanse Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA