REKLAMA

MSWiA odpiera zarzuty Kosiniak-Kamysza ws. finansowania OSP

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lutego 2017 14:28
MSWiA odpiera zarzuty Kosiniak-Kamysza ws. finansowania OSP Minister Mariusz Błaszczak (fot. MSWiA)

MSWiA zwiększyło finansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych; informacja przewodniczącego PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, jakoby minister Mariusz Błaszczak "ograbił OSP", jest nieprawdziwa - poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji.

We wtorek (14 lutego) lider ludowców, pytany, czy PSL poprze wniosek Nowoczesnej o odwołanie szefa MSWiA, ocenił, że powinien on zostać odwołany za "ograbienie OSP".

"W związku z wtorkową wypowiedzią przewodniczącego PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, jakoby minister Mariusz Błaszczak +ograbił Ochotnicze Straże Pożarne+ informujemy, że informacja ta jest nieprawdziwa. Wręcz przeciwnie - MSWiA zwiększyło finansowanie OSP, o czym jednoznacznie świadczą podane poniżej kwoty dotacji" - podało MSWiA.

W przedstawionych przez resort danych wynika, że w 2015 r. państwowa dotacja dla jednostek OSP niewłączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wynosiła 32,5 mln zł. W 2016 r. było to 36 mln zł, co oznacza wzrost o 3,5 mln. Z kolei kwota dotacji przeznaczona na 2017 rok to 43 mln zł - o 7 mln więcej niż w roku poprzednim.

Czytaj też: Minister Mariusz Błaszczak zostanie odwołany? Nowoczesna apeluje o podpisy

Środki otrzymały również jednostki OSP, które są elementem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2015 i 2016 roku MSWiA przekazało im po 73 mln zł dotacji. W 2017 r. kwota ta wzrosła o ponad 8,1 mln zł do poziomu 81,1 mln zł.

Przekazane OSP pieniądze będą przeznaczone na zakup samochodów, sprzętu, umundurowania, a także na inwestycje. "Działalność polskich OSP jest bardzo cenna, nie tylko pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale również promowania właściwych postaw czy wspierania rozwoju społeczności lokalnych. W świetle powyższych danych, wszelkie twierdzenia o rzekomym +ograbieniu+ Ochotniczych Straży Pożarnych są całkowicie nieuzasadnione" - podało MSWiA w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA