REKLAMA

MSZ: konsul honorowa Szonert-Binienda zawieszona w pełnieniu obowiązków

  • Autor: pt/pap
  • 30 kwietnia 2017 09:54
MSZ: konsul honorowa Szonert-Binienda zawieszona w pełnieniu obowiązków Maria Szonert-Binienda w Senacie (fot.Facebook/Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Konsul honorowa RP w Ohio (USA) Maria Szonert-Binienda została zawieszona w pełnieniu obowiązków - wynika z informacji z  Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dalsze decyzje  zapadną po powrocie szefa MSZ z Australii, gdzie składa on wizytę.

Konsul Honorowa RP Maria Szonert-Binienda w piątek oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Kierownictwo MSZ wcześniej przeprowadziło rozmowę z konsul honorową. Chodziło o zamieszczone w mediach społecznościowych przez Szonert-Biniendę zdjęcie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS.

Premier Beata Szydło poinformowała w sobotę na konferencji w Brukseli, że oczekuje szybkiej decyzji ministra spraw zagranicznych w sprawie konsul honorowej.

W sobotę po południu w oświadczeniu konsul honorowa Szonert-Binienda, która uczestniczyła w XX Forum Polonijnym w Toruniu, poinformowała, że jej konto na Facebooku zostało zhakowane, a Twittera nie używa w ogóle. Wcześniej w piątek Szonert-Binienda napisała na Facebooku: "W związku z tym, że moje stare prywatne wpisy zostały przedstawione w mediach jako moje wypowiedzi w oficjalnej roli Konsula Honorowego RP, zawieszam swoją działalność na FB".

W sobotę pełnomocnik Donalda Tuska, mec. Roman Giertych skierował wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej przez konsul honorową RP w Ohio.

Postanowiliśmy skłonić prokuraturę do działania; to skandal, który fatalnie wpływa na reputację Polski; w głowie się nie mieści, że ktoś taki może być konsulem - powiedział w sobotę Donald Tusk, odnosząc się do publikacji konsul honorowej RP w Ohio.

Obecnie na całym świecie działa ponad 200 polskich konsulów honorowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA