REKLAMA

MSZ. Waszczykowski: Były ekspertyzy ws. wyboru Tuska, ale z nich nie skorzystaliśmy

  • Autor: PAP/GP
  • 25 kwietnia 2017 09:58
MSZ. Waszczykowski: Były ekspertyzy ws. wyboru Tuska, ale z nich nie skorzystaliśmy Witold Waszczykowski (fot.:MSZ/twitter.com)

Projekty ekspertyz ws. wyboru Donalda Tuska na szef Rady Europejskiej powstały, natomiast nie skorzystaliśmy z nich. Po politycznej dyskusji uznaliśmy, że nie ma sensu, bo zapewne proces będzie trwał wiele lat i może nie skończyć się pozytywnie - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

• Wybór Donalda Tuska w marcu na szefa Rady Europejskiej był przedmiotem analiz w  MSZ. Szef Resortu zdecydował się nie skorzystać z opinii przygotowanych dla dyplomacji.

• Politycy PO, dawnej partii Tuska, skierowali do Waszczykowskiego interpelację z żądaniem, by ujawnił treść tych ekspertyz.

• Dla innych przedstawicieli administracji sprawa została zamknięta.

W marcu szef MSZ mówił, że ma ekspertyzy, według których ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej można podważyć na gruncie prawa europejskiego. We wtorek (25 kwietnia) w radiu RMF FM minister był o tę swoją wypowiedź w kontekście tego, że MSZ w odpowiedzi na interpelacje posłów Platformy Obywatelskiej poinformowało, że "rząd nie zamawiał takich ekspertyz".

- Dwóch profesorów oferowało napisanie poważnych ekspertyz, profesorów zajmujących się prawem międzynarodowym, prawem europejskim, i przesłało mi takie wstępne oceny, jak mogłaby taka ekspertyza wyglądać. Po politycznej dyskusji uznaliśmy, że nie ma sensu tego podejmować, ponieważ zapewne proces będzie trwał wiele lat i może się nie skończyć pozytywnie - powiedział Waszczykowski.

Projekty tych ekspertyz powstały, natomiast nie skorzystaliśmy z nich - dodał.

Kilka dni po reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej Waszczykowski mówił w mediach, że ma ekspertyzy, które wskazują na to, że Tusk został wybrany na w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego. Szef MSZ zapowiedział wtedy, że ekspertyzy będzie przedstawiał premier Beacie Szydło. Pytany wówczas, czy zasugeruje premier, czy podważyć wybór Tuska Waszczykowski odparł: "Zastanowimy się nad tym".

W reakcji na te słowa politycy PO skierowali do Waszczykowskiego interpelację z żądaniem, by ujawnił treść tych ekspertyz. W odpowiedzi na tę interpelację wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański napisał, że "rząd nie zamawiał ekspertyz dotyczących fałszerstwa procedury wyborczej przy wyborze Donalda Tuska, zatem pytania o autora ekspertyz, o datę ich zamówienia oraz o udostępnienie pełnej wersji tych ekspertyz są bezprzedmiotowe". Dodał, że "oficjalne stanowisko RP w tej sprawie zajął rzecznik rządu".

Rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany na konferencji prasowej po wypowiedzi Waszczykowskiego stwierdził, że "nie ma żadnej politycznej decyzji, aby podejmować jakiekolwiek działania ws. wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i rząd w ogóle się tym nie zajmuje".

- Rząd sprawę wyboru Donalda Tuska uważamy za zamkniętą - podkreślił wówczas rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA