REKLAMA

MSZ: Waszczykowski zapewnia o pozycji Polski. "Mamy się kłócić o garść helikopterów?"

  • Autor: GP
  • 15 listopada 2016 09:44
MSZ: Waszczykowski zapewnia o pozycji Polski. "Mamy się kłócić o garść helikopterów?" Polski dyplomata argumentował, że z Niemcami i Francją łączą nas interesy, które są ponad kłótnię o "garść helikopterów". (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

• Polski szef dyplomacji odwraca argumenty opozycji. Waszczykowski zapewnił, że Wielka Brytania nadal jest krajem europejskim, a z Niemcami i Francją łączą nas interesy i gospodarka.
• Polityk podkreślił, że w trakcie rozmów w Brukseli wyjaśnił sobie z francuskim odpowiednikiem kwestię Caracali. - Mamy się kłócić o garść helikopterów? - relacjonował polski polityk.
• Zapytany o przyszłość Donalda Tuska w UE, Waszczykowski poddał w wątpliwość, czy Tusk działał w dobrze pojętym interesie Polski.

Szef MSZ Witold Waszczykowski bronił strategicznego sojuszu między Polską a Wielką Brytanią w Unii Europejskiej. Polski dyplomata wrócił w poniedziałek (14 listopada) z Brukseli z rutynowego spotkania szefów dyplomacji krajów członkowskich UE.

- Nawet jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE, to będzie nadal krajem europejskim - przekonywał w rozmowie, w RMF FM Waszczykowski. - Jest pełnoprawnym członkiem wspólnoty - dodawał.

Opozycja atakuje rząd za ciągłe odwoływanie się do Londynu, jako do koalicjanta Polski. Co wydaje się nielogiczne dla opozycji, bo Londyn zdecydował opuścić Unię.

Waszczykowski wykorzystał okazję, by przekonywać, że narracja opozycji dotycząca obecności Polski w Unii i pogarszającej się sytuacji międzynarodowej naszego kraju nie jest prawdziwa.

- Z Niemcami mamy dobre stosunki, łączy nas współpraca handlowa - przypominał Waszczykowski. Dobre stosunki, o których mówił minister mają miejsce, w jego ocenie, na poziomie prezydenckim, premierowskim i ministerialnym.

Waszczykowski przekonywał, że Francja w Polsce ulokowała dużo kapitału: hipermarkety, produkcję samochodów. Na wspomnianym w Brukseli spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE Waszczykowski miał rozmawiać z Laurentem Fabiusem. - Czy my mamy się kłócić o garść helikopterów? - relacjonował to spotkanie Polak, odnosząc się do zerwanych negocjacji w sprawie francuskich śmigłowców Caracal.

Czytaj: Mija rok rządów Beaty Szydło i jej ministrów

- Nie bądźmy naiwni, tu chodzi o wielkie pieniądze i interesy - podsumował Waszczykowski, który ocenił, że w relacjach Polska - Niemcy, Polska - Francja nie ma tak jednoznacznych problemów, jakie widzi opozycja.

Poparcie dla Tuska

Ponieważ rozmowę zdominował temat europejski, dziennikarz zapytał o możliwe poparcie dla Donalda Tuska, na jego reelekcję do Rady Europejskiej. Waszczykowski skwitował, że ten temat nie jest poruszany w Unii.

Na sugestię, że rząd w Warszawie odchodzi od linii "popierania swoich" Waszczykowski odparł:

- Jest nasz? Nie dostrzegłem, by na urzędzie (Tusk) interesował się interesami polskimi - ocenił chłodno Waszczykowski. Jednocześnie dodał, że były premier nadal wydaje się związany z jednym z obozów politycznych w kraju.

Czytaj: Rząd postawi na gospodarkę w 2017 roku

Polityka europejska zbliża się do kluczowych decyzji dotyczących stanowisk w instytucjach Unii. W 2017 roku będą zmieniani politycy np. w prezydium Parlamentu Europejskiego, dobiegnie też końca kadencja Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej.

Rząd nie dał jednoznacznej odpowiedzi, czy poprze Tuska, ów też nie zapowiedział jeszcze czy o reelekcję będzie się ubiegał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA