REKLAMA

MSZ: Wiceminister Jan Dziedziczak rozmawiał o Polakach w Niemczech

  • Autor: GP
  • 10 maja 2016 21:42
MSZ: Wiceminister Jan Dziedziczak rozmawiał o Polakach w Niemczech Wiceminister w MSZ, podsekretarz stanu Jan Dziedziczak. (fot.:youtube.com)

• MSZ zorganizowało we wtorek (10 maja) spotkanie pod przewodnictwem wiceministra Jana Dziedziczaka, które dotyczyło relacji polsko-niemieckich.
• Nacisk spotkania położono na sytuację Polaków w RFN.

Ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało we wtorek (10 maja), że sytuacja Polaków i Polonii w Niemczech oraz stan oświaty polonijnej w tym kraju były tematami spotkania międzyresortowego zespołu do spraw Polonii i Polaków za granicą. Spotkaniu przewodniczył sekretarz stanu Jan Dziedziczak.

W związku ze zbliżającą się 25. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy podkreślono znaczenie implementacji zapisów traktatowych odnoszących się do praw Polonii i Polaków mieszkających w Niemczech. Wiceminister Jan Dziedziczak zwrócił uwagę, że polski rząd aktywnie wspiera nauczanie języka polskiego w Niemczech.

Przeczytaj: Przez Sejm przechodzą nowe przepisy dotyczące śmieci. Co może się zmienić?

Członkowie zespołu dyskutowali dzisiaj również o roli naszych rodaków w promocji Polski, polskiej kultury i historii. Jak zaznaczył wiceminister Dziedziczak intencją rządu jest umacnianie i rozwijanie współpracy z Polonią i Polakami poza granicami kraju w sferze budowy wizerunku Polski w świecie oraz obrony jej dobrego imienia. W tym kontekście wiceszef MSZ zaprezentował nową inicjatywę rządu zakładającą powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. Promocji Polski za granicą. Jego zadaniem będzie m.in. rozwijanie i wykorzystywanie potencjału Polonii i Polaków za granicą w zakresie promocji naszego kraju.

Podczas spotkania poruszono kwestię nowej ustawy repatriacyjnej, która - jak zapewnił wiceminister Jan Dziedziczak - ma szczególne znaczenie w polityce polonijnej rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA