REKLAMA

N i PO: Trzech sędziów TK musi być wskazanych przez większość ZO

  • Autor: PAP/JS
  • 07 listopada 2016 16:18
N i PO: Trzech sędziów TK musi być wskazanych przez większość ZO Kamila Gasiuk-Pihowicz (N) (fot. Kamila Gasiuk-Pihowicz/Facebook)

Wyrok TK jest satysfakcjonujący; Trybunał uznał za konstytucyjną liczbę trzech kandydatów na prezesa TK przedstawianych prezydentowi, ale zaznaczył, że muszą być wskazani większością Zgromadzenia Ogólnego Sędziów – mówili przedstawiciele PO i Nowoczesnej.

Grupa posłów PO i Nowoczesnej wniosła do TK o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy z 22 lipca o wyłanianiu prezesa TK. Chodziło m.in. o zapis, że ZO przedstawia prezydentowi trzech kandydatów. Trybunał uznał, że ten zapis jest konstytucyjny.

"Przyjmujemy z dużą satysfakcją ten wyrok; potwierdził nasze zastrzeżenia. TK wskazał jednoznacznie, że konstytucyjność odnosi się do procedury wyboru kandydata na kandydata - i w tym zakresie jest zgodne z konstytucja. Natomiast regulacja odnosząca się do kandydata, który jest przedstawiany prezydentowi musi spełniać normy konstytucyjne" - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (N) po ogłoszeniu wyroku.

Podkreślała, że orzeczenie Trybunału ma istotne znaczenie w kontekście rozpatrywania przez Sejm kolejnego projektu ustawy dotyczącego działania Trybunału.

Borys Budka (PO) zauważył, że zgodnie z orzeczeniem TK przedstawienie trzech kandydatów na prezesa TK prezydentowi, będzie wymagało uchwały Zgromadzenia Ogólnego. "W uchwale przy jej przyjęciu wymagana jest większość głosów" - powiedział.

Ocenił, że to oznacza m.in., iż kandydaci na prezesa TK nie będą mogli być sędziami, którzy cieszą się poparciem zaledwie jednego lub kilku sędziów TK.

TK większością głosów uznał za konstytucyjne dwa zapisy ustawy o TK z 22 lipca, m.in. o tym, że Zgromadzenie Ogólne TK przedstawia prezydentowi trzech kandydatów na prezesa (i wiceprezesa) TK. Sprawę trzeciego zaskarżony przepis umorzono.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-11-07 17:05:32
    Jaki wyrok? To zwykła opinia paru osób, przypadkowo będącymi sędziami TK.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA