REKLAMA

Na listach PO i PiS: lekarze szturmują Wiejską

  • Autor: parlamentarny.pl (Wojciech Kuta)
  • 13 sierpnia 2015 10:18
Na listach PO i PiS: lekarze szturmują Wiejską Wsród lekarzy nie brakuje najbardziej wpływowych polityków. Fot. Fotolia

Kardiochirurg, pediatra, chirurg, laryngolog, ginekolog, internista, onkolog… To tylko kilka specjalizacji lekarzy, kandydujących w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Stanowią jedną z liczniejszych grup zawodowych na Wiejskiej.

W parlamentarnych ławach zasiada obecnie 26 lekarzy (18 w Sejmie oraz 8 w Senacie). Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przedstawiciele tej profesji powtórzą lub nawet poprawią ten wynik w jesiennych wyborach. Mają bowiem w swoich szeregach naprawdę wpływowe i popularne osoby.

Wystarczy wspomnieć pierwszoplanowe postacie trwającej już kampanii - premier i przewodniczącą Platformy Obywatelskiej Ewę Kopacz (pediatra i lekarz rodzinny) oraz obecnego wicemarszałka Senatu i szefa sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Karczewskiego (chirurg).

Medyczne lokomotywy list PO

Z dotychczasowego, ostatnio tak spektakularnego układania list kandydatów PO wynika, że lekarzy nie zabraknie wśród tzw. jedynek, czyli polityków mających w poszczególnych okręgach zapewnić przewagę nad innymi ugrupowaniami.

Ewa Kopacz wystartuje z tego eksponowanego miejsca w Warszawie. Była m.in. przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, w latach 2007-11 ministrem zdrowia, a do 2014 r. - marszałkiem Sejmu.

Lokomotywą Platformy w Katowicach będzie minister zdrowia, prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, który przez wiele lat kierował Śląskim Centrum Chorób Serca. Pełnił też funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie kardiochirurgii.

Wiceminister zdrowia dr Beata Małecka-Libera (laryngolog) kandydować będzie z pierwszego miejsca w Sosnowcu. Jest posłanką od 2005 r., czyli już trzecią kadencję. Przez wiele lat była wiceprzewodniczącą sejmowej komisji zdrowia

Kolejną „medyczną lokomotywą” PO, tym razem w Bydgoszczy, ma być dr Zbigniew Pawłowicz (chirurg), wieloletni dyrektor Centrum Onkologii w tym mieście, radny wojewódzki Platformy. Niedawno Pawłowicz został przewodniczącym zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego przy Ministerstwie Zdrowia.

Prof. Alicja Alicja Chybicka (specjalizacje z pediatrii, onkologii dziecięcej i transplantologii klinicznej), obecna senator z listy PO i wiceprzewodnicząca senackiej komisji zdrowia, wystartuje z pierwszego miejsca we Wrocławiu.

Marek Hok (ginekolog) został „jedynką” Platformy w okręgu koszalińskim. To poseł obecnej kadencji, wcześniej był m.in. wicemarszałkiem woj. Zachodniopomorskiego, odpowiedzialnym za ochronę zdrowia.

Przypomnijmy, że szczecińską jedynką PO miał być eksminister zdrowia Bartosz Arłukowicz (pediatra). Podzielił jednak los innych polityków wymienianych w kontekście tzw. afery podsłuchowej i ostatecznie wylądował w Szczecinie na miejscu ostatnim listy kandydatów.

W PiS bardziej tajemniczo, ale…

Prawo i Sprawiedliwość nie ujawnia jeszcze oficjalnie swoich list, lecz coś już wiemy. Do centrali PiS spływają na razie z poszczególnych regionów alfabetyczne wykazy kandydatów. Decyzję o ostatecznej zawartości list (i kolejności kandydatów) podejmą krajowe władze tej partii z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele.

Już dziś jednak co nieco w tej materii wiadomo. Jak poinformował dziennikarzy poseł Tomasz Latos (lekarz radiolog) na przesłanej do Warszawy alfabetycznej liście kandydatów do Sejmu z Okręgu Bydgoskiego PiS znajdują się 24 nazwiska. Poseł zapewnił, że są tam wszyscy dotychczasowi posłowie PiS, którzy sprawują swą funkcję w mijającej kadencji.

Tym samym wiemy już, że Tomasz Latos, obecny przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, pełnomocnik PiS Okręgu Bydgoskiego, będzie startował do Sejmu prawdopodobnie z okręgu kujawsko-pomorskiego (jest posłem od 2005 roku).

Według wciąż nieoficjalnych informacji, o mandat poselski może też ubiegać się obecny wicemarszałek Senatu i szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski, specjalista chirurg. Senatorem jest już trzecią kadencję, cieszy się dużym zaufaniem prezesa Kaczyńskiego. W kuluarowych rozmowach jest także wymieniany - w przypadku zwycięstwa PiS - jako jeden z poważniejszych kandydatów do przejęcia po prof. Zembali teki ministra zdrowia.

Kiedy poznamy wersję oficjalną?

Wśród kandydatów PiS z Katowic wymieniany jest także Andrzej Sośnierz (lekarz, absolwent Akademii Medycznej w Katowicach), prezes NFZ w latach 2006-2007. Jako dyrektor Śląskiej Kasy Chorych (od 1999 do 2002 r.) wdrożył kilkanaście lat temu do dziś funkcjonującą z powodzeniem w woj. śląskim elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Natomiast do Senatu z listy PiS ma kandydować Konstanty Radziwiłł (lekarz rodzinny), były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, obecnie sekretarz NRL.

Kiedy poznamy oficjalny skład drużyny PiS walczącej o miejsca w parlamencie? Stanisław Karczewski w rozmowie z TVN24 przyznał, że kształt list jest „w dużej mierze" gotowy, a tworzy je w „zaciszu" Komitet Polityczny PiS. - Pracujemy (nad listami - red.), nie wychodzimy do mediów, nie mówimy, robimy to bardzo skrupulatnie, powoli - zaznaczył szef sztabu wyborczego PiS.

Listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów komitety będą mogły zgłaszać PKW do północy 15 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA