REKLAMA

Na sześć mandatów czeka wielkopolska ZL

  • Autor: PAP
  • 15 września 2015 15:50
Na sześć mandatów czeka wielkopolska ZL Wiesław Szczepański liczy na sukces lewicy w Wielkopolsce

Zjednoczona Lwica ma nadzieję na zdobycie w Wielkopolsce sześciu miejsc w Sejmie. Poznańską listę otwiera szef Unii Pracy Waldemar Witkowski.

W ostatnich wyborach SLD zdobył w Wielkopolsce 4 mandaty, tyle samo ile Ruch Palikota.

- Zakładam, że są szanse na dwa mandaty w okręgach: konińskim oraz kalisko-leszczyńskim, oraz po jednym mandacie w Poznaniu i Pile. Każdy mandat powyżej tych sześciu będzie dla nas dużym sukcesem - powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef SLD w Wielkopolsce Wiesław Szczepański.

Jak dodał, na listach lewicy w regionie nie ma, mimo wcześniejszych spekulacji, b. posłanki Renaty Beger, b. europosła Marka Siwca, a także szefowej klubu piłkarskiego Warta Poznań, b. modelki Izabelli Łukomskiej-Pyżalskiej.

Liderem listy w Poznaniu został lider Unii Pracy Waldemar Witkowski. Jak stwierdził w trakcie konferencji, lewicy w tym okręgu będzie trudniej niż dotąd walczyć o dobry wynik, bo na liście nie będzie wieloletniej posłanki, obecnie europosłanki Krystyny Łybackiej.

- Jej nikt nie potrafi zastąpić, była ikoną poznańskiej lewicy przez dwadzieścia kilka lat. Ona zawsze wygrywała wybory, niezależnie od miejsca na liście. Miała szeroki elektorat - szerszy niż typowy elektorat lewicowy. Brak Krystyny Łybackiej na liście na pewno odczujemy wszyscy, na pewno będziemy musieli starać się nadrobić straty wynikające z tego faktu - powiedział.

Dla wyborców zgolił brodę

Waldemar Witkowski wcześniej kilkakrotnie bezskutecznie ubiegał się o miejsce w parlamencie. W 2001 roku będąc liderem listy SLD do Sejmu zdobył niespełna 4 tys. głosów, druga na liście Krystyna Łybacka - uzyskała ponad 16,6 tys. głosów. Pytany na konferencji, co chce zmienić w tegorocznej kampanii, by tym razem osiągnąć sukces powiedział, że zaczął od zmiany wizerunkowej - zgolił utrzymywaną od czasów studenckich brodę.

Poza Witkowskim, na liście ZL w Poznaniu znajdą się: poseł Marek Niedbała i poznańska radna miejska Katarzyna Kretkowska. Z kandydowania zrezygnował dotychczasowy poseł Maciej Banaszak.

W okręgach pilskim, konińskim i kalisko-leszczyńskim listy będą otwierać kandydaci SLD. W Pile jedynką będzie poseł Romuald Ajchler, za nim znajdzie się szef struktur wojewódzkich Unii Pracy Jan Lus. W okręgu kalisko-leszczyńskim liderem będzie poseł Leszek Aleksandrzak, za nim znajdzie się Wiesław Szczepański.

W okręgu konińskim SLD wystawiła jako lidera swojego posła Tadeusza Tomaszewskiego. Z Konina wystartują też: poseł Ruchu Palikota Jacek Kwiatkowski, wielkopolski radny Kazimierz Pałasz oraz b. posłanka Elżbieta Streker-Dembińska.

Z okręgu pilskiego, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie wystartuje b. posłanka Samoobrony Renata Beger. "SLD rekomendował jest start, uważając, że pani Beger będzie wartością dodaną tej listy. Nie było jednak na to zgody koalicjantów" - powiedział Szczepański.

Jednym z kandydatów lewicy miał być też b. europoseł Marek Siwiec. - Myśmy proponowali start Siwcowi z okręgu pilskiego, uważając, że byłby tam wzmocnieniem na liście. Marek Siwiec widział się na liście poznańskiej - wyjaśnił Szczepański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA