REKLAMA

Nadinsp. Pobuta nowym komendantem policji w Małopolsce

  • Autor: aw/PAP
  • 23 października 2017 18:37
Nadinsp. Pobuta nowym komendantem policji w Małopolsce Nadinspektor Krzysztof Pobuta to doświadczony policjant i dowódca - mówi minister Mariusz Błaszczak (fot.twitter)

Nadinsp. Krzysztof Pobuta, dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Rzeszowie, został nowym komendantem wojewódzkim policji w Małopolsce. Nowego szefa małopolskiej policji przedstawił w poniedziałek w Krakowie szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

"Nadinspektor Krzysztof Pobuta to doświadczony policjant i dowódca. Jest policjantem z krwi i kości, który ma niewątpliwe talenty organizacyjne i zadba o to, żeby Małopolska była województwem bezpiecznym" - powiedział podczas uroczystości minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. "W moim głębokim przekonaniu pan inspektor taką gwarancję daje" - dodał minister.

Jak podkreślił, po "ubiegłorocznych Światowych Dniach Młodzieży poprzeczka w garnizonie małopolskim została bardzo wysoko postawiona". "Doszło wtedy do swoistego przełomu, że po raz pierwszy w historii pielgrzymi nagradzali polskich policjantów brawami. (...) Dziękuję za taką postawę" - powiedział min. Błaszczak.

"Liczę na to, że pan nadinsp. Krzysztof Pobuta będzie kontynuował wysokie standardy służby, nakreślone przez poprzedniego komendanta nadinsp. Tomasza Miłkowskiego, oraz rozwijał to, co zostało rozpoczęte w kontekście programu modernizacji służb mundurowych" - powiedział min. Błaszczak. "To jest 9 mld 200 mln zł dla wszystkich służb nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w ciągu czterech lat - do roku 2020. Ten program składa się z trzech elementów - z pieniędzy, które są przeznaczone na infrastrukturę, pieniędzy na sprzęt i właśnie na podwyżki wynagrodzeń. W budżecie na rok przyszły mamy 150 mln zł; to są dodatkowe pieniądze, wykraczające ponad program modernizacji służb mundurowych, a więc możemy już teraz dodać te 150 mln do 9 mld 200 mln zł. Chcemy te pieniądze wykorzystać na podwyżki dla tych funkcjonariuszy, którzy są zaszeregowani w najniższych grupach. Chodzi o to, żeby dodatkowo zmotywować ludzi do służby w policji. Te podwyżki nie zachwieją systemem wynagrodzeń" - podkreślił minister. "Chcielibyśmy pracowników cywilnych objąć tą regulacją" - dodał.

W Krakowie stanowisko komendanta policji było wolne przez pół roku, po tym, jak poprzedni komendant gen. Tomasz Miłkowski został w kwietniu powołany na szefa BOR. W tym czasie obowiązki komendanta pełnił insp. Robert Strzelecki.

W uroczystości wprowadzenia nowego komendanta małopolskiej policji uczestniczyli także komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i były komendant małopolski, a obecnie szef BOR-u gen. Tomasz Miłkowski.

"Powołanie mnie na stanowisko komendanta policji w Krakowie traktuję jako wielki honor i wielki obowiązek, ale też i wyzwanie mojego życia. Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że to jest tak naprawdę zadanie mojego życia. Z perspektywy Podkarpacia bycie komendantem w Krakowie to jest zadanie życia. Będę się starał, aby postawione mi zadania zrealizować" - powiedział nowy komendant małopolskiej policji nadinsp. Krzysztof Pobuta.

Krzysztof Pobuta jest absolwentem wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył także studia podyplomowe na kierunku zarządzanie jakością w administracji publicznej. Obronił również doktorat z nauk społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ma 45 lat, pochodzi z Łowiec w powiecie jarosławskim.

Pracę w policji rozpoczął w 1991 r. od służby w Jarosławiu w wydziale kryminalnym; następnie był naczelnikiem wydziału kryminalnego KRP w Jarosławiu, pierwszym zastępcą komendanta powiatowego w Jarosławiu (1991-2009). Od 2009 r. pełnił funkcję komendanta miejskiego policji w Przemyślu. W styczniu ub. r. szef MSWiA, na wniosek Komendanta Głównego Policji, powołał go na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie. Jest żonaty, ma czwórkę dzieci, interesuje się historią.

Po uroczystości wprowadzenia nowego komendanta szef MSWiA wręczył medal Młodego Bohatera 6-letniemu Bartkowi z Myślenic. Chłopiec wezwał pomoc do swojej mamy, która zasłabła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA