REKLAMA

Nagroda im. Józefa Oleksego wręczona po raz pierwszy

  • Autor: GP
  • 20 czerwca 2016 11:04
Nagroda im. Józefa Oleksego wręczona po raz pierwszy Hisotryk Karol Modzelewski laureatem wręczonej po raz pierwszy nagrody im. Józefa Oleksego. (fot.:youtube.com)

• W Sejmie przyznano po raz pierwszy nagrodę im. Józefa Oleksego.
• Jej laureatem został Karol Modzelewski, historyk, profesor nauk humanistycznych.
• W kapitule konkursu, obok Aleksandra Kwaśniewskiego, zasiadają politycy związani z lewą stroną sceny politycznej.

Karol Modzelewski w sobotę (18 czerwca) w Sejmie został uhonorowany nagrodą im. Józefa Oleksego. Modzelewski zasłużył na wyróżnienie przyznawane przez środowiska lewicowe "poszukiwaniem dróg dialogu pomiędzy ludźmi odmiennych poglądów i szerzenie kultury w przestrzeni publicznej."

Nagrodę wręczyła Maria Oleksy - wdowa po byłym premierze Józefie Oleksym, który zmarł po walce z chorobą na początku 2015 r. - oraz Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP.

Nagrodę przyznano po raz pierwszy.

Nagroda im. Józefa Oleksago przyznana w sobotę (18 czerwca). (źródło: sld.org.pl)

Laureat, Karol Modzelewski jest historykiem, profesorem nauk humanistycznych. W latach 1957 do 1964 był członkiem PZPR. Z partii rządzącej polską w PRL został wydalony po napisaniu, wraz z Jackiem Kuroniem „Listu do partii.” Potem związał się z opozycją demokratyczną. W III RP był senatorem I kadencji, a później odznaczono go Orderem Orła Białego.

Czytaj: Wicepremier Jarosław Gowin chce przejęcia banków zagranicznych w Polsce

Nagrodę im. Józefa Oleksego wręcza kapituła złożona z Aleksandra Kwaśniewskiego (przewodniczący), Andrzeja Kurza, Hieronima Kubiaka, Jacka Majchrowskiego, Dariusza Rosatiego oraz Jerzego Wenderlicha.

Na uroczystości zgromadzili się politycy, rodzina i przyjaciele Józefa Oleksego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA