REKLAMA

Najbardziej wpływowe kobiety w polityce, ranking: Merkel, May i Caj Ing-wen na podium. Beata Szydło na wysokiej pozycji

  • Autor: PAP/AT
  • 02 listopada 2017 11:54
Najbardziej wpływowe kobiety w polityce, ranking: Merkel, May i Caj Ing-wen na podium. Beata Szydło na wysokiej pozycji Premier Beata Szydło zajęła 10 miesjce w rankingu najbardziej wpływowych kobiety w polityce (Beata Szydło, fot. wybierzpis.org)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjska premier Theresa May i prezydent Tajwanu Caj Ing-wen to wg. rankingu magazynu "Forbes" najbardziej wpływowe kobiety w polityce. Polska premier Beata Szydło zajęła wysokie 10. miejsce.

• Szefowa polskiego rządu Beata Szydło znalazła się na 10. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w polityce opracowanym przez magazyn "Forbes".

• Zestawienie otwiera kanclerz Niemiec Angela Merkel.

• Tuż za Merkel znalazła się brytyjska premier Theresa May.

• Na trzeciej pozycji jest prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

W rankingu 22. najbardziej wpływowych kobiet w polityce opracownym przez "Forbes" na podium znalazły się kolejno: kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjska premier Theresa May oraz prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Te trzy kobiety "podejmują decyzje, które mogą mieć wpływ na bieg historii" - wyjaśniono w środę na stronie internetowej "Forbesa". We wstępie do rankingu podkreślono, że chociaż kobiety stoją na czele niespełna 10 proc. krajów członkowskich ONZ, to w tym roku mają ogromny wpływ na wydarzenia na świecie.

O zwyciężczyni napisano, że utrzymuje się na swojej pozycji z poprzedniego rankingu w związku ze zwycięstwem jej partii w wyborach do Bundestagu, w których toczyła się zaciekła walka. Merkel, która pozostaje u władzy od 2005 roku, "próbuje utrzymać nienaruszoną europejską koalicję i odeprzeć wpływy skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która korzysta na antyimigranckich nastrojach".

Angela Merkel znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiety w polityce (fot.Europejska Partia Ludowa/flickr.com/CC BY 2.0)

May, która debiutuje w rankingu "Forbesa", objęła stanowisko szefowej brytyjskiego rządu po referendum ws. Brexitu z czerwca 2016 roku i teraz musi "scalać skłóconą koalicję rządową oraz przeprowadzić kraj przez proces opuszczania Unii Europejskiej" - czytamy.

Szydło, która tak jak May pojawiła się w rankingu po raz pierwszy, uplasowała się na 10. miejscu, za premier Bangladeszu Hasiną Wazed oraz przed przywódczynią Birmy Aung San Suu Kyi.

Z kolei w rankingu stu najbardziej wpływowych kobiet świata Szydło zajmuje 31. pozycję. W uzasadnieniu "Forbes" napisał, że Szydło wdraża "szeroko zakrojone reformy społeczne w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, opieki zdrowotnej, emerytur, gospodarki, biznesu i podatków". Za jedną z jej najpopularniejszych inicjatyw magazyn uznał program Rodzina 500 plus.

Pierwsze dwie pozycje w zestawieniu najbardziej wpływowych kobiet świata pokrywają się z rankingiem wpływowych kobiet w polityce. Z kolei na trzecim miejscu znalazła się filantropka Melinda Gates, a nie prezydent Tajwanu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • kowek 2017-11-04 15:02:56
    Gratuluje Pani Premier SZYDLO!! A czy ta "prawdomowna" od kopania ziemi w Smolensku jest juz na SMIETNIKU polityki?
  • Kaczynski 10 miejsce. 2017-11-02 17:58:40
    Tylko ,ze nie ma nic do gadania,czy Kaczynski jest ta wplywowa kobieta?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA