REKLAMA

Najmłodszy starosta w Polsce za zmianą ordynacji w wyborach samorządowych

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 22 czerwca 2016 10:33
Najmłodszy starosta w Polsce za zmianą ordynacji w wyborach samorządowych Bartosz Walczak został starostą jarocińskim w wieku 28 lat (fot.facebook)

Starostowie powinni być wybierani bezpośrednio jak wójtowie czy burmistrzowie, bo wtedy to mieszkańcy powiatu wybieraliby tych, którzy rządzą, którzy za powiat odpowiadają, a nie partie polityczne, zaplecza, większości, koalicje – mówi Bartosz Walczak, starosta jarociński.

Jest pan najmłodszym starostą w kraju, rządzi powiatem jarocińskim od niespełna półtora roku, ale już dobrze poznał ograniczenia tego szczebla samorządu. Kiedy mówimy o powiatach, jak bumerang wraca jeden temat – ich likwidacji. Co pan na to?

– W takiej formie jak powiaty obecnie funkcjonują, nie mam nic przeciwko – mogą zostać rozwiązane. Sytuację może zmienić jedna rzecz – i jak słyszałem PiS planuje zmiany w tej kwestii – sposób wybierania starostów. Chodzi o to, by starosta był wybierany w sposób bezpośredni, jak wójt czy burmistrz. Uważam, że tylko wtedy osoby zdeterminowane, mające wizję, pomysł mogą spokojnie wdrażać go w życie, nie martwiąc się o naciski ze strony zarządu, radnych czy ewentualne próby odwołania i zmiany kursu. Jestem za tym, aby starosta, wójt, burmistrz, ale też poseł byli wybierani bezpośrednio w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Ale czy zadania, które realizują powiaty, dodajmy, właściwie bez dochodów własnych, nie lepiej przekazać gminom i województwom?

– Powiaty realizują szereg zadań związanych chociażby z prowadzeniem szpitali, domów opieki społecznej, szkół ponadgimnazjalnych. Likwidacja powiatów to nie jest rozwiązanie możliwe do wdrożenia ot tak, na już. Być może w perspektywie kilkuletniej. Na już jest, moim zdaniem, do zrobienia to, by starostowie byli wybierani bezpośrednio, bo wtedy mieszkańcy powiatu wybieraliby tych, którzy rządzą, którzy za powiat odpowiadają, a nie partie polityczne, zaplecza, większości, koalicje.

Czyżby układy, koalicje bardzo panu doskwierały?

– Odnosiłem się do ogólnej sytuacji w kraju. Powiat jarociński jest specyficzny, bo w wielu kierunkach wyznacza trendy, także we współpracy między samorządami i samorządowcami.

Jestem człowiekiem, który nie narzuca swojej woli, nie zmusza, ale woli konsolidować wszystkich wokół idei, dyskutować, łączyć stanowiska i realizować je jako jedna drużyna. I tak też funkcjonujemy jako zarząd powiatu od blisko półtora roku.

Powiat jarociński ma fajny budżet, dobrze zarządzany, mamy dobry rating i współpraca wszystkich samorządów gminnych z terenu powiatu układa się dobrze. Partycypacja gmin w inwestycjach powiatowych, dzielenie się kosztami pół na pół pozwalają nam robić naprawdę ciekawe rzeczy. Będziemy niebawem ogłaszać przetarg na budowę ścieżki rowerowej łączącej dwie gminy – coś co było przez 25 lat samorządu terytorialnego nierealne, teraz stanie się faktem.

Inna kwestia – chcemy kupić karetkę. Nie ma problemu – jako cztery gminy plus powiat zrzucamy się na nową karetkę itd. Może to niewiarygodne, ale tak to u nas działa.

Robimy fajne inwestycje, wdrażamy reformy, rozwijamy szkolnictwo, modernizujemy szpital. Można rozwijać samorząd bez niepotrzebnych kłótni, politycznych szopek. Jesteśmy partnerami, współpracujemy. Nie traktujemy tego jako polityki, tylko jako nasze życie zawodowe.

Czytaj cały wywiad tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA