REKLAMA

Neumann pisze do marszałka Sejmu ws. zakazu wstępu dla fotoreportera "Super Expressu"

  • Autor: PAP/JS
  • 07 października 2016 18:14
Neumann pisze do marszałka Sejmu ws. zakazu wstępu dla fotoreportera "Super Expressu" Szef klubu PO Sławomir Neumann złożył pismo do marszałka Sejmu, w którym zwrócił się o cofnięcie decyzji o czasowym zawieszeniu fotoreporterowi "Super Expressu" Pawłowi Dąbrowskiemu prawa wstępu do Sejmu (fot.facebook.com/slawekneumann)

• Szef klubu PO Sławomir Neumann złożył pismo do marszałka Sejmu, w którym zwrócił się o cofnięcie decyzji o czasowym zawieszeniu fotoreporterowi "Super Expressu" Pawłowi Dąbrowskiemu prawa wstępu do Sejmu.
• Powodem było zdjęcie zrobione posłance PO Lidii Gądek.

O cofnięciu akredytacji Dąbrowskiemu pierwszy napisał na Facebooku fotoreporter "Dziennika Gazety Prawnej" Maksymilian Rigamonti. Informacje te potwierdził w czwartek "Super Express" w tekście zatytułowanym "Marek Kuchciński wprowadza cenzurę w Sejmie. Skandaliczna decyzja".

Według "SE" decyzję o rocznym zakazie wstępu dla Dąbrowskiego na teren Sejmu podjął komendant Straży Marszałkowskiej, a jest ona pokłosiem czwartkowego artykułu tabloidu zatytułowanego "Posłanka wietrzy nogi w Sejmie!". Tekst został opatrzony zdjęciem bosej stopy Lidii Gądek siedzącej na sali plenarnej Sejmu. Według "SE", z pisma, które Dąbrowski otrzymał z Kancelarii Sejmu wynika, że fotografia posłanki Platformy "narusza powagę Sejmu i dobre obyczaje".

Szef klubu PO w piśmie do marszałka Marka Kuchcińskiego ocenił, że decyzja w sprawie Dąbrowskiego "w sposób rażący" ogranicza wolność słowa i prasy". "Wyrażamy swój sprzeciw oraz dezaprobatę dla tego typu działań Kancelarii Sejmu RP" - podkreślił Neumann.

"Posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska pragną oświadczyć, że nie zgadzają się na kontynuację prowadzonej przez Kancelarię Sejmu RP polityki zamykania ust dziennikarzom i wprowadzania cenzury w Sejmie RP" - napisał Neumann.

Jak podkreślił, "polityka ta została zapoczątkowana zarządzeniem marszałka Sejmu z dnia 31 grudnia 2015 roku, w którym odebrano dziennikarzom prawo wstępu w kuluary sejmowe i do domu poselskiego", a także "uniemożliwiono im dostęp do korytarza, w którym mieszczą się gabinet marszałka Sejmu RP i gabinety wicemarszałków Sejmu RP".

"Uważamy, że każdy poseł będąc funkcjonariuszem publicznym, w trakcie wykonywania swoich obowiązków na sali sejmowej liczy się z możliwością uwiecznienia swojego wizerunku. Należy podkreślić, że fotografia poseł Lidii Gądek wykonana przez pana Pawła Dąbrowskiego nie stanowi naruszenia dobrych obyczajów i powagi Sejmu RP, na które powołano się w rzeczonej decyzji" - uważa szef klubu PO.

"Wobec powyższego wnosimy o uchylenie decyzji o czasowym zawieszeniu panu Pawłowi Dąbrowskiemu prawa wstępu do budynków i na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu RP oraz umożliwienie panu Pawłowi Dąbrowskiemu wykonywania dalszej pracy na terenie Sejmu RP" - dodał Neumann. (

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA