REKLAMA

NFOŚiGW ma do nadrobienia trzy lata. Wszystko przez rząd PO-PSL

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 03 sierpnia 2016 09:20
NFOŚiGW ma do nadrobienia trzy lata. Wszystko przez rząd PO-PSL Kazimierz Kujda: NFOŚiGW wyszkoli 500 doradców energetycznych, wesprze nawet źródła geotermalne. "Likwidujemy system, który utrudnia uzyskanie dofinansowania" Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (fot.nfośigw)

- W obecnej perspektywie finansowej UE 2014-2020 bardzo duże środki z budżetu Wspólnoty mogą być przeznaczone na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska i gospodarką odpadami w Polsce.Dotacyjne dofinansowanie może sięgnąć bez mała 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Do nadrobienia mamy aż trzy lata; na tyle bowiem oceniamy spóźnienia organizacyjne poprzedniego rządu, ministerstw i w konsekwencji NFOŚiGW - mówi prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zmian w NFOŚiGW jest mnóstwo, można powiedzieć, że to mała rewolucja.

Dr. inż. Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rzeczywiście się zmienia, ale nie nazwałbym tego rewolucją, gdyż pracujemy zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska.

Zmiany są jednak bardzo potrzebne. To z jednej strony poprawianie błędów i zaniechań poprzedników, a z drugiej weryfikacja hierarchizacji celów i zadań NFOŚiGW w odniesieniu do polityki państwa i zobowiązań unijnych.

W szczególności dotyczy to nowych wyznaczników dla polityki energetycznej, w tym odnawialnych źródeł energii, gdzie stawiamy na stabilne źródła OZE oraz wdrażanie nowoczesnych, innowacyjnych technik i technologii. Do tych zadań dostosowujemy schemat organizacyjny oraz wewnętrzne procedury funkcjonowania Biura NFOŚiGW.

Temu m.in. służyło powołanie Departamentu Energii i Innowacji czy przeniesienie zagadnień koordynowania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w odpowiednich obszarach do departamentów merytorycznych.

Poza tym chciałbym przypomnieć, że wraz ze zmianą zarządu Funduszu w drugiej połowie grudnia 2015 r. dokonaliśmy „bilansu otwarcia”, który obejmował również audyt obszarów najbardziej zagrożonych. Warto tutaj dodać, że działania prowadzone przez poprzednie zarządy Narodowego Funduszu w znacznym zakresie rzutują na możliwość wprowadzenia od razu istotnych zmian.

Otóż podpisane przez naszych poprzedników umowy muszą być realizowane, mimo że z mojego punktu widzenia – mając na uwadze właściwie prowadzoną gospodarkę finansową Funduszu – niektóre z nich nie powinny były być zawarte. Wysoka wiarygodność i wiodąca pozycja NFOŚiGW na rynku finansowania ochrony środowiska musi jednak pozostać niezachwiana.

Przeczytaj cały wywiad tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA