REKLAMA

Nie będzie koalicji PO i PiS?

  • Autor: PAP
  • 05 października 2015 17:50
Nie będzie koalicji PO i PiS? - My mówimy, że każda obietnica złożona musi mieć swoje odzwierciedlenie w finansach publicznych - powiedziała Ewa Kopacz (fot. facebook)

PO chce dbać o uzdrowione finanse publiczne; PiS chce pieniądze "rozdawać, bo już nie ma kryzysu" - to tylko jeden z argumentów, dla których trudno sobie wyobrazić koalicję PO i PiS - mówiła premier Ewa Kopacz, komentując wypowiedź Janusza Piechocińskiego nt. możliwej koalicji PO-PiS-PSL.

Wicepremier, minister gospodarki, a jednocześnie szef PSL Janusz Piechociński, pytany powiedział w TVN24 o scenariusz stworzenia koalicji PO-PiS-PSL, powiedział: "Mamy w Polsce kosmiczne wyzwania przed sobą. (...) Mamy wojnę na granicach Europy, wojnę mamy obok u sąsiada, a polska polityka działa tak, jak dotąd, czyli w klasycznym dwutakcie - PO-PiS, PiS-PO".

Na pytanie, czy chce stworzyć koalicję PiS-PO-PSL i być premierem takiego rządu, Piechociński odparł: "Oczywiście, o to zabiegam i tego nie ukrywam wcale".

Kopacz: Trudno wyobrazić sobie taką koalicję

Kopacz, poproszona o komentarz do słów wicepremiera, powiedziała: "Żyjemy w wolnym kraju, każdy może mówić, co chce, i bierze za to odpowiedzialność". Zastrzegła jednocześnie, że Piechociński nie ustalał z nią swojej wypowiedzi. "Nie ośmieliłabym się oczywiście dyscyplinować pana wicepremiera, ale chcę powiedzieć, że kiedy się tworzy koalicję, to muszą być jakieś spójne punkty w programie" - mówiła.

Jej zdaniem trudno wyobrazić sobie koalicję PiS i PO. "My jesteśmy bardzo proeuropejscy, ci z kolei kontestują naszą obecność i profity, które dzięki obecności i członkostwu w Unii Polska uzyskuje (...) Jestem przekonana, że dzieli nas dużo więcej" - powiedziała. Dalej wymieniła kwestię finansowania metody in vitro (jej zdaniem PiS jest zwolennikiem zakazu finansowania z budżetu, ale też dopuszcza kary dla lekarzy, którzy będą zastosować tę metodę), stosunek do kompromisu antyaborcyjnego (PiS według niej jest w stanie zrezygnować z możliwości kontynuowania kompromisu), stosunek do uzbrojenia polskiej armii, jej liczebności, do wielu spraw dotyczących polityki społecznej, prorodzinnej, odpowiedzialności za finanse publiczne.

Powodem różnica programowa

"My mówimy, że każda obietnica złożona musi mieć swoje odzwierciedlenie w finansach publicznych; nasi koledzy mówią w okresie kampanii: wszystko jest możliwe, możemy dokładnie wszystko obiecywać, nawet nie mając pokrycia w naszym budżecie. My mówimy: trzeba pielęgnować to, że mamy - uzdrowione finanse publiczne, a oni mówią: możemy rozdawać, bo już nie ma kryzysu" - powiedziała Kopacz.

"W nieskończoność można byłoby wymieniać różnice, nie bardzo sobie wyobrażam, że można byłoby tworzyć koalicję, kiedy tak wiele różni. Musi coś łączyć" - podkreśliła. "Nie wiem, co łączy pana premiera Piechocińskiego (programowo) z PiS-em, ale powtórzę, każdy ma prawo do swoich opinii" - powiedziała Kopacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Adam 222 2015-10-06 10:19:08
    Jak można tworzyć koalicję ze złodziejami? Ich miejsce na ławie oskarżonych a nie w sejmie czy rządzie. PIS wygra wybory, ale nie będzie miało z kim utworzyć rządu. Jak wezmą znowu ze dwie przystawki to porządzą pół roku.
  • Janko muzykant 2015-10-05 19:36:45
    Pani premier już niedługo podziękujemy za jej kłamstwa i poniżanie Polaków. Ciekawe czy na koniec tak jak były prezydent nas jeszcze okradnie? Mam nadzieję że będą oni rozliczeni z tego co zrobili, a nazbierało się tego dużo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA