REKLAMA

"Nie ma politycznego sposobu" na zamachy terrorystyczne

  • Autor: GP/PAP
  • 05 czerwca 2017 09:42
"Nie ma politycznego sposobu" na zamachy terrorystyczne Kazimierz Michał Ujazdowski: - Pod spodem sceny politycznej dojrzałe państwa wypracowują mechanizmy walki z tym zagrożeniem. (fot.:facebook.com)

Jako remedium na zamachy terrorystyczne europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski sugeruje usprawniać działanie służb. -  Budować sprawne instytucje to nasza odpowiedź - mówił w poniedziałek polityk.

• Dla Ujazdowskiego dobrym prognostykiem na przyszłość jest to, co dzieje się we Francji, w której mimo ataków utrzymał się proeuropejski kurs kraju.

• Francja od zamachu w 2015 roku trwa w podwyższonym stanie gotowości antyterrorystycznej.

- Nie ma politycznego sposobu na zamachy – mówił w Polskim Radiu Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. W audycji porannej Programu Trzeciego dyskusję z politykiem zdominował temat terroryzmu, który od soboty (3 czerwca) rozbrzmiewa praktycznie na całym kontynencie. - Jest państwowa odpowiedź. Trzeba podnosić jakość pracy policji i służb.

Dla byłego polityka PiS sytuacja bezpieczeństwa na całym świecie zaogniła się w ciągu ostatnich lat tak bardzo, że trudno wyobrazić sobie świat bez ekstremizmu. - Żyjemy w świecie, gdzie akty terrorystyczne są rozproszone i trudne do całkowitego wyeliminowania – dodawał polityk. - Co nie znaczy, ze nie można minimalizować ich skutków i ich liczby.

Osobom, które oceniają że można robić więcej, polityk przypomina, że przygotowanie europejskich służb jest jednym z najlepszych na świecie.  - Budować sprawne instytucje to nasza odpowiedź – konkludował Ujazdowski.

Czytaj też: Płyną kondolencje do Londynu, także z Polskiego MON 

Wymiar polityczny terroryzmu też nie uciekł uwadze polityka.  – Terroryzm na scenie politycznej na pewno miał wpływ na Brexit, czy na wybory we Francji – mówił europoseł.

- Pod spodem sceny politycznej dojrzałe państwa wypracowują mechanizmy walki z tym zagrożeniem -  dodawał. Przykład kraju, który dla Ujazdowskiego może być modelem walki z terroryzmem, to Francja.

Republika pod presją terroryzmu zdołała przeprowadzić wybory prezydenckie, a jednocześnie regulacje prawne Francji dały policji duże kompetencje prewencyjne.

We Francji możliwe są przesłuchania osób podejrzanych o terroryzm, nawet bez udziału adwokata takiej osoby.

Francja doświadczyła szeregu ataków w ostatnich latach, w tym jednego z najgorszych w ostatnich latach. 13 listopada 2015 ekstremiści islamscy dokonali w stolicy Francji trzech eksplozji bombowych, doszło do sześciu strzelanin. Od tego czasu kraj jest pod wzmożonym alarmem terrorystycznym.

Zamach w Londynie

3 czerwca w stolicy Wielkiej Brytanii dokonano zamachu, w którym śmierć poniosło sześć osób, a ok. 50 trafiło do szpitali.

Brytyjska policja prowadzi śledztwo w sprawie ataków i zatrzymała, jak się wyrażono, "pewną liczbę osób".

Funkcjonariusze z wydziału do walki z terroryzmem przeprowadzili obławy na dwóch posesjach w związku z sobotnimi atakami, w których śmierć poniosło siedem osób, a ponad 50 zostało rannych. W poniedziałek rano trwały przeszukania na terenie tych obiektów.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma w poniedziałek uczestniczyć w posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA, żeby omówić reakcję władz na kolejny zamach terrorystyczny w kraju w ciągu prawie trzech miesięcy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA