REKLAMA

Nie żyje były prezydent Urugwaju Jorge Luis Batlle Ibanez

  • Autor: PAP/AT
  • 25 października 2016 07:19
Nie żyje były prezydent Urugwaju Jorge Luis Batlle Ibanez Jorge Luis Batlle Ibanez (fot.wikipedia.org/Roosewelt Pinheiro/ABr)

• W wieku 88 lat zmarł były prezydent Urugwaju Jorge Luis Batlle Ibanez – podała dyrekcja szpitala Sanatorio Americano w Montevideo.
• Były prezydent był hospitalizowany w związku z zakrzepem i urazami czaszki po upadku, jakiego doświadczył 13 października.

Jorge Luis Battle wywodził się z rodziny, która dała Urugwajowi aż czterech prezydentów - Lorenzo (1868-72), Jose (1903-1907 i 1911-1915) oraz Luisa Battle'ów (1947-1951). Jorge był synem tego ostatniego polityka.

Jako działacz partii prawicowej Colorado, ale o poglądach zdecydowanie bardziej umiarkowanych niż większość jego kolegów partyjnych, był wielokrotnie wybierany do parlamentu jako deputowany i senator.

W latach 80. i 90. był stałym przedstawicielem Urugwaju przy ONZ.

W listopadzie 1999 r. wygrał wybory prezydenckie. Najwyższy urząd w państwie objął w marcu 2000 r.

Batlle zapisał się w pamięci Urugwajczyków jako zwolennik wolnego rynku i bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Na czasy jego prezydentury przypadł najpoważniejszy kryzys finansowy w historii tego kraju.

Był to również okres bogaty w zatargi i nieporozumienia dyplomatyczne, w tym - z najbliższymi sąsiadami Urugwaju, wywołane już to ciętym językiem samego Battle'a, już to jego neoliberalnym programem gospodarczym i proamerykanizmem.

W 2002 r. Urugwaj zerwał stosunki dyplomatyczne z komunistyczną Kubą, po tym jak Fidel Castro nazwał prezydenta Battle'a "lokajem Ameryki". W tym samym roku Jorge Luis Battle określił w jednym z wywiadów władze Argentyny jako "bandę złodziei". Musiał następnie udać się do Buenos Aires z przeprosinami, aby zatrzeć złe wrażenie, jakie te słowa wywołały.

Battle spowodował też sporo zamieszania swą kontrowersyjną propozycją, aby zalegalizować kokainę, a dochód uzyskany z jej sprzedaży przeznaczyć na finansowanie kolumbijskich sił zbrojnych.

Były prezydent zmarł w wigilię swych 89-tych urodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA