REKLAMA

Nie żyje Maciej Krzanowski, senator I kadencji

  • Autor: MIW
  • 19 lipca 2017 10:33
Nie żyje Maciej Krzanowski, senator I kadencji Maciej Krzanowski, senator I kadencji. (fot. mat. www.szpitalslaski.pl)

W wieku 87 lat  zmarł (13.07.2017 r.) Maciej Krzanowski, senator I kadencji, członek Komisji: Ochrony Środowiska, Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Senator z byłego województwa bielskiego, kandydat Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Maciej Krzanowski urodził się 1 maja 1930 r. w Krakowie. Studiował w Akademii Medycznej w Krakowie. W 1968 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, specjalizował się w reumatologii i kardiologii. W 1953 r., na mocy nakazu pracy rozpoczął praktykę lekarską w Cieszynie, gdzie pracował do 1964 r. w różnych placówkach lecznictwa zamkniętego, otwartego i przemysłowego. Uzyskał w tym czasie specjalizacje I i II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych. W okresie 1972–74 pracował w szpitalu w New Britain (stan Connecticut, USA), a w 1974 r. zdał egzamin FLEX upoważniający do samodzielnego wykonywania zawodu lekarza w USA. Od 1975 do 1985 r. pracował Śląskim Szpitalu Reumatologicznym w Ustroniu, do grudnia 1981 r. był ordynatorem. W tym okresie złożył egzaminy specjalizacyjne z kardiologii i reumatologii. W okresie 1991–96 zajmował stanowisko dyrektora ZOZ w Cieszynie. Był także wiceprezesem Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego.

Działalność polityczną rozpoczął w roku 1980 wstępując do Solidarności. Po roku 1989 należał do Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Był też członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej w Cieszynie. W latach 1998–2002 sprawował mandat radnego sejmiku województwa śląskiego.

Za wybitne zasługi w pracy naukowej oraz działalność na rzecz ochrony i promocji zdrowia publicznego został odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA