REKLAMA

Nie żyje założyciel IKEI

  • Autor: Wnp.pl (PS)
  • 28 stycznia 2018 13:48
Nie żyje założyciel IKEI Kamprada cechowała skromność i pracowitość. Fot. mat. pras.

W wieku 91 lat zmarł w domu w sobotę miliarder, założyciel sieci sklepów IKEA Ingvar Kamprad. Informację o tym rodzina przekazała dziś.

Był w drugim pokoleniu emigrantem niemieckim, która osiadła w Szwecji. W biografii Kamprada podkreśla się, że pierwszym jego zajęciem zarobkowym wieku kilku lat była sprzedaż zapałek. Sam je rozwoził mieszkańcom parafii Agunnaryd na rowerze; z czasem rozszerzył asortyment o nasiona, ołówki i długopisy oraz ozdoby choinkowe.

Firmę IKEA założył w 1943 roku, mając 17 lat. Był to akronim od jego inicjałów oraz rodzinnej farmy (Elmtaryd) i parafii. Pierwszy sklep otworzył w 1953 r.

Filozofią IKEA uczynił prostotę wykonania i niski koszt. Taką samą wyznawał w życiu. Jak często informowały o tym media, Kamprada cechowała asceza życiowa, granicząca ze skąpstwem.  

„Nie sądzę, żebym miał na sobie w tej chwili cokolwiek, co nie zostało kupione na pchlim targu” – opowiadał w jednym z wywiadów prasowych. W wieku 89 lat jeździł rozpadającym się volvo. Raz odmówiono mu wstępu na galę, na którą był zaproszony, bo... przyjechał autobusem.

Do 2010 roku był najbogatszym Szwedem, z majątkiem szacowanym na ok. 23 mld USD, ale swoje akcje przetransferował do fundacji i swoich synów. Jeszcze w 2013 r. w zestawieniu Forbsa majątek wyceniono na 3,3 mld USD.

Cieniem na osobowości Kamprada, co przełożyło się przejściowo na losy firmy, była ujawnione w 1994 r. związki z faszystowskim Nowym Ruchem Szwedzkim. Kamprad przyznał wtedy publicznie, że jest to jedna z tych rzeczy w życiu, z powodu których jest mu najbardziej wstyd.

Jak podkreślają niektórzy, w przejściowym bojkocie wyrobów Ikea pomogła Polska. Już wcześniej, bo w 1961 r. Kamprad podpisał umowę z fabryką mebli w Radomsku, co umocniło go w walce konkurencyjnej na rodzimym rynku. W okresie bojkotu firmy, dostawy z Polski pozwoliły przetrwać spółce najtrudniejszy okres.

Wszystkie spółki tworzące grupę IKEA należą do zarejestrowanej w Holandii fundacji Stichting INGKA (od 1982 r.) i holdingu INGKA (sklepy i fabryki) oraz działającej w Lichtensteinie fundacji Interogo (od 1989 r.) i holdingu Inter IKEA - franczyza i znaki towarowe.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA