REKLAMA

Niemcy o Kaczyńskim: "Putin w owczej skórze?”. "Zwycięstwo murów“

  • Autor: TM
  • 28 października 2015 04:52
Niemcy o Kaczyńskim: "Putin w owczej skórze?”. "Zwycięstwo murów“ "Rzekomy Putin w owczej skórze” prezentuje się jako "łagodny starszy pan” - zauważa FAZ. Fot. facebook.com

Wygrana PiS to "zwycięstwo murów“ - komentuje wynik wyborów w Polsce niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung“. Na razie "rzekomy Putin w owczej skórze” prezentuje się jako "łagodny starszy pan” - podkreśla FAZ.

Gazeta określa partię Kaczyńskiego mianem "ksenofobicznej, demagogicznej i nacjonalistycznej”.

Wygrana Prawa i Sprawiedliwości to kolejny przykład powrotu nacjonalizmu i populizmu w Europie. Tym bardziej zaskakujący, bo Polska nie tkwi w kryzysie - pisze "Sueddeutsche Zeitung“.

Według jej komentatora teraz PiS, który "wiele naobiecywał”, będzie musiał spełnić swoje obietnice wyborcze. Są "fatalne”, bo pochłoną miliardy i nie są „inwestycją w przyszłość czy w infrastrukturę” - uważa Hassel.

Wielbiciele Orbana

Dla niego PiS to mniej niż "klasyczna partia”. To raczej "związek wyborczy charyzmatycznego przywódcy”, który jest "zdeklarowanym wielbicielem” Viktora Orbana i jego  autorytarnego stylu rządzenia”.

Jeśli Kaczyński przeforsuje autorytarną przebudowę państwa, byłaby to zmiana, która dalej osłabiłaby Europę - zauważa komentator.

Dziennik ostrzega, odwołując się do przypadku Putina i Orbana.

Na początku wielu obserwatorów uspokajało w przeświadczeniu, że liberalni doradcy poskromią Putina, w rzeczywistości jednak obaj politycy od razu zaczęli budowę autorytarnego państwa. I Kaczyński zdołałby zapewnić sobie potrzebną do takiej przebudowy parlamentarną większość dwóch trzecich głosów - sugeruje gazeta.

Polska dała wielką władzę jednemu człowiekowi. Może się okazać, że wielu Polaków jeszcze tego pożałuje - podkreśla autor komentarza.

"Łagodny starszy pan”

Natomiast "Frankfurter Allgemeine Zeitung”pyta czy Kaczyński powróci do starych wzorów "wywoływania niepokoju”?

"Rzekomy Putin w owczej skórze” prezentuje się jako "łagodny starszy pan”, przemawiający „przyjaźnie i pojednawczo”: „żadnej zemsty”, "negatywnych emocji, osobistych porachunków, kopania leżących”. PiS pozostają do spełnienia drogie obietnice wyborcze - pisze dziennik.

Najważniejsze jest pytanie o całościowy kurs PiS. O to, czy „namiestnicy Kaczyńskiego“ Szydło i Duda mogą na swoich stanowiskach zdobyć wystarczająco duże znaczenie, aby „obronić pragmatyzm“ przed „wszechmocnym“ Kaczyńskim - podkreśla FAZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Grzegorz 2015-10-28 06:31:02
    Fajnie. Skoro Niemcy uważają że mamy za głowę państwa Putina, będą z nami chętnie handlować.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA