REKLAMA

Niemcy. Pełnomocnik rządu Merkel ds. Polski: Relacje są dobre

  • Autor: GP
  • 03 stycznia 2017 08:42
Niemcy. Pełnomocnik rządu Merkel ds. Polski: Relacje są dobre Dietmar Woidke jest obecny w niemieckiej polityce od 1993 roku. Obecnie jest premierem graniczącego z Polską landu Niemiec, Brandenburgii (fot.:Adrian Fiedler/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Dietmar Woidke zapytany o sytuację między Polską i Unią Europejską zaznaczył, że jest świadom różnicy zdań. Podkreślił jednocześnie, że nigdy nie było tak dobrze w relacjach obywatelskich i pozarządowych między naszymi narodami.
• Woidke jest pełnomocnikiem rządu RFN ds. kontaktów z Polską.

W wypowiedzi dla niemieckiego portalu "Potsdamer Neueste Nachrichten" niemiecki polityk ds. relacji i kontaktów rządu RFN z Polską Dietmar Woidke skomentował obecną sytuację polityczną naszego kraju w Unii Europejskiej. Dopytywano go o szczegóły nieporozumień, które doprowadziły do poróżnienia Brukseli i Warszawy, w tym o tzw. procedurę praworządności. Tę Komisja Europejska (KE) wszczęła w zeszłym roku wobec Polski po eskalacji tzw. sporu o Trybunał Konstytucyjny.

Czytaj też: Tak wyglądają polskie propozycje w Planie Junkera

Woidke, choć świadom tej sytuacji, pochwalił relacje polsko-niemieckie na niższym szczeblu. - Tak dobre jeszcze nigdy dotąd nie było - powiedział niemiecki polityk o współpracy między narodami na poziomie społeczeństwa obywatelskiego.

Woidke poszedł dalej i nazwał nasze relacje wręcz jako przyjaźń.

Czytaj: PO wietrzy zamach na społeczeństwo obywatelskie

- Mam wielkie zaufanie do Polaków. Jeśli przyjrzymy się historii XX wieku, to stwierdzimy, że mur nie padłyby bez udziału Polaków. Dlatego nie martwię się o zamiłowanie Polaków do wolności - zapewniał Woidke. - Polacy dali też odpór komunistom - dodał.

Dietmar Woidke jest politycznie związany z SPD. Poza piastowanym stanowiskiem koordynatora polityki polsko-niemieckiej, jest także premierem landu związkowego Brandenburgii. To polityk od 1993 roku obecny w niemieckiej polityce krajowej, był deputowanym do Landtagu Brandenburgii, pracował też w samorządach miast Niemiec oraz w brandenburskiej administracji rządowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • 55271 2017-01-03 17:55:24
    Publikujcie ten artykuł we wszystkich mediach, bo tzw. "opozycja" mówi wręcz przeciwnie, zaprzańcy!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA