REKLAMA

Nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym ministra Szyszki? MŚ odpowiada

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 15 lipca 2016 15:24
Nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym ministra Szyszki? MŚ odpowiada CBA sprawdza oświadczenie majątkowe ministra Szyszki (fot.facebook.com/prof.JanSzyszko)

• Minister Szyszko nie uwzględnił w oświadczeniu majątkowym kolekcji eksponatów przyrodniczych.
• CBA sprawdza, czy wartość kolekcji była wystarczająco niska, by ją w dokumentach pominąć.

Przypomnijmy. Kilka dni temu doszło do włamania w domu ministra środowiska Jana Szyszki.

Z domu zniknęła kolekcja eksponatów przyrodniczych, której wartość oszacowano na 13 tysięcy złotych. O tę kolekcję chodzi CBA. Minister nie uwzględnił jej bowiem w swoim zeznaniu majątkowym. Na tę chwilę biuro antykorupcyjne sprawdza, czy wartość kolekcji była wystarczająco niska, by ją w dokumentach pominąć.

Do informacji o nieprawidłowościach przy składaniu oświadczenia majątkowego ministra odniósł się resort, wydając oświadczenie. Czytamy w nim:

"Zgodnie z zasadami prawidłowego wypełniania oświadczeń majątkowych wydanymi na przykład przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie "wartość mienia ruchomego wskazana w oświadczeniu odnosi się do składników jednostkowych, nie jest zaś utożsamiania z łączną kwotą wszystkich ruchomości". Zatem obowiązkowi ujawnienia podlegają tylko przedmioty, które same przedstawiają wskazaną wartość 10 tys. zł, jak telewizor, dzieło sztuki (obraz, rzeźba), itp.

Dodatkowo, dotychczasowa praktyka parlamentarna w doskonałej większości także potwierdza słuszność powyższego stanowiska" - informuje resort.

I dalej: "Reasumując, przepisy prawa nie są w tym zakresie wystarczająco precyzyjne, ale praktyka wynikająca ze zdrowego rozsądku jest oczywista: ujawnieniu podlega mienie ruchome, którego wartość jednostkowa przekracza 10.000 zł. Wartość jednostkowa, czyli wartość dotycząca danej rzeczy - w tym przypadku wartość jednego poroża (ok. 2 tys. zł)".

- Bardzo dobrze, że CBA analizuje oświadczenie majątkowe ministra Jana Szyszko. Minister nie ma nic do ukrycia. W przeciwieństwie do zwyczaju, który panował za rządów PO-PSL, uważamy, że takie sprawy powinny być dokładnie zbadane, tak, by nie pozostawiały najmniejszych wątpliwości - mówi rzecznik ministerstwa Paweł Mucha.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • gosc 2016-07-16 18:22:59
    Kiedy sie wreszcie rzad zabierze za rozliczanie mafii po-psl , a nie jakies tam poroze
  • julek 2016-07-16 13:34:57
    Biedny pan Szyszko, cały świat chce go zniszczyć jak nikogo innego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA