REKLAMA

Nominacje generalskie: Prezydent wręczy awanse 1 marca

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lutego 2018 12:35
Nominacje generalskie: Prezydent wręczy awanse 1 marca Nominacje generalskie zostaną wręczone 1 marca 2018 r. (fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Zgodnie z decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy, podjętą na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, 1 marca 2018 r. zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie oraz admiralskie w Siłach Zbrojnych RP – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

  • 1 marca zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie w wojsku.
  • Prezydent zaakceptował kandydatury przedstawione przez szefa MON – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
  • Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że zmieniły się relacje między MON i ośrodkiem prezydenckim i jest porozumienie.

"Zgodnie z decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy, podjętą na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, 1 marca br. zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie oraz admiralskie w Siłach Zbrojnych RP" - zapowiedziało BBN.

Jak podkreślono, że prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych, po konsultacjach między MON a BBN, zaakceptował kandydatury przedstawione przez ministra obrony. Nazwiska awansowanych oficerów zostaną przekazane opinii publicznej po zakończeniu formalnej procedury mianowania.

W środę (21 lutego) Błaszczak poinformował, że wystąpił do prezydenta z wnioskami o nominacje generalskie w wojsku. Dodał, że termin zależy od prezydenta, ale była mowa o 1 marca, Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Czytaj też: Nominacje generalskie zamkną rządy Antoniego Macierewicza

Minister podkreślił w programie I PR, że zmieniły się relacje między MON i ośrodkiem prezydenckim i "jest porozumienie".

Nominacje generalskie nie były wręczane żołnierzom 15 sierpnia ani 11 listopada ub. r. - podczas uroczystości, które zazwyczaj są okazją do takich awansów. Powodem odłożenia nominacji były - jak podawało BBN - trwające prace nad nowym systemem kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi i brak porozumienia w tej sprawie między MON a ośrodkiem prezydenckim.

Różnice poglądów między BBN a MON dotyczyły m.in. prerogatyw prezydenta i samych struktur. Chodzi o przywrócenie odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych. Zarówno ośrodek prezydencki, jak i MON zgadzały się, że należy zmienić dotychczasowy, obowiązujący od 2014 r. system - który wprowadził dwa główne dowództwa, a Sztab Generalny uczynił głównym ośrodkiem planowania, nie dowodzenia - i przywrócić odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych.

Koncepcja MON nie przewidywała jednak postulowanego przez BBN połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej. Resort obrony proponował powołanie inspektoratu szkolenia i dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców RSZ mianowałby prezydent.

Na początku lutego zaczął prace zespół, opracowujący zmiany w strukturze dowódczej. Jak podkreślały we wspólnym komunikacie BBN i MON, zmiany zostaną dokonane w ścisłej współpracy strony prezydenckiej i rządowej. W skład zespołu weszli przedstawiciele MON, w tym Sztabu Generalnego WP, oraz BBN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA