REKLAMA

Nowi ministrowie dobierają współpracowników. Na razie trzech pewnych kandydatów

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 16 listopada 2015 18:01
Nowi ministrowie dobierają współpracowników. Na razie trzech pewnych kandydatów Paweł Szałamacha: "Obecnie kompletuję zespół najbliższych współpracowników. Jeszcze przez kilka dni będę ograniczał obecność w mediach" fot: http://pis.org.pl

Stanisław Szwed będzie pierwszym zastępcą i sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jerzy Kwieciński pierwszym wiceministrem ds. rozwoju i ministrem członkiem Rady Ministrów, a Jarosław Zieliński dołączy do resortu spraw wewnętrznych. To na razie jedyni pewni kandydaci na wiceministrów.

Pierwszym oficjalnie zaprezentowanym kandydatem na wiceministra w rządzie Beaty Szydło był Jerzy Kwieciński. Jego nazwisko padło na konferencji PiS, podczas której zaprezentowano skład nowego rządu. Jerzy Kwieciński będzie pierwszym wiceministrem ds. rozwoju. Kwieciński to ekspert w zakresie rozwoju przedsiębiorczości. Absolwent i doktorant Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W latach 2005-2008 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Od 2008 roku jest prezesem zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości oraz wiceprezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Stanisław Szwed w resorcie pracy

Drugim kandydatem na wiceministra, o którym mówi się już oficjalnie, jest Stanisław Szwed. Magister administracji publicznej, absolwent Wydziału Prawa i Administracji w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, poseł na sejm III, V, VI, VII i VII kadencji, w latach 2006-2007 doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. społecznych i kontaktów ze związkami zawodowymi, będzie sekretarzem stanu i pierwszym zastępcą Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. – Na pewno będę chciała współpracować z panem posłem Stanisławem Szwedem, który był wiceprzewodniczącym komisji polityki społecznej przez dwie kadencje. Jest też wysokiej klasy specjalistą od rynku pracy, zajmował się też dialogiem społecznym – zdradzała kilka dni temu w rozmowie z Parlamentarny.pl Elżbieta Rafalska.

MSW ma kandydatów

Swoich współpracowników dobrał już Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych. Wiceministrami w jego resorcie mają być Jarosław Zieliński i Jacek Sasin. Jacek Sasin na razie nie komentuje swojej kandydatury. Jarosław Zieliński potwierdził dzisiaj krążące informacje w Polskim Radiu Białystok. Jak powiedział, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu dołączy do rządu i zostanie wiceministrem MSWiA. Zieliński z wykształcenia jest polonistą. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Pracował jako nauczyciel w szkołach w Suwałkach i Gdańsku. Był kuratorem oświaty, kierownikiem urzędu rejonowego, a następnie podlaskim kuratorem oświaty w Białymstoku. W latach 2002-2004 pełnił funkcję burmistrza dzielnicy Śródmieście w Warszawie.

Giełda nazwisk

Nie wiadomo, jaki będzie kształt pozostałych resortów. Swoich współpracowników wciąż dobiera Paweł Szałamacha, minister finansów. Na swoim profilu w mediach społecznościowych pisał kilka dni temu: „Obecnie kompletuję zespół najbliższych współpracowników. Jeszcze przez kilka dni będę ograniczał obecność w mediach”. Na giełdzie nazwisk mówi się o kilku kandydatach w różnych resortach. Według nieoficjalnych informacji  „Wyborczej" do kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej mieliby dołączyć Bartosz Kownacki oraz Tomasz Szatkowski. Wiceministrem resortu spraw zagranicznych miałby zostać Jan Dziedziczak, natomiast Jarosław Pinkas i Krzysztof Łanda mieliby dołączyć do resortu zdrowia, choć oprócz nich, wśród kandydatów „Wyborcza” wymienia jeszcze senatora Andrzeja Wojtyłę i posła Czesława Hoca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA