REKLAMA

Nowi posłowie oswajają się z sejmem

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 03 listopada 2015 17:25
Nowi posłowie oswajają się z sejmem W sejmie zasiądzie 215 debiutantów fot. sejm.gov.pl

Nowo wybrani posłowie poznają topografię sejmu, zasady funkcjonowania biur poselskich i procedurę głosowań. Dzisiaj ruszyły dwudniowe szkolenia dla debiutantów.  W sejmie VIII kadencji jest ich aż 215.

Posłowie, którzy po raz pierwszy zasiądą w sejmowych ławach, wzięli dzisiaj udział w pierwszym dniu szkolenia, które zorganizowała dla nich Kancelaria Sejmu. Otwierając główną część szkolenia na sali plenarnej, szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla gratulował nowo wybranym posłom. Zapewnił też, że Kancelaria Sejmu przedstawi im szereg ważnych informacji pomocnych przy sprawowaniu mandatu poselskiego.

Dzisiejsze szkolenie było okazją do wysłuchania sześciu wykładów merytorycznych poświęconych organizacji sejmu, procesowi legislacyjnemu, procedurze głosowań oraz prawnym zasadom wykonywania mandatu poselskiego. Posłowie zapoznali się też z kwestiami tworzenia i funkcjonowania biur poselskich oraz kwestiami finansowymi. Mieli także możliwość poznania topografii sejmu oraz wykonania zdjęć do legitymacji.

Jutro w ramach indywidualnych konsultacji pracownicy Kancelarii Sejmu będą udzielać posłom niezbędnych informacji, w tym tych dotyczących finansowych i rzeczowych świadczeń poselskich oraz zasad organizacji biur poselskich. Nowo wybrani parlamentarzyści będą mieli też możliwość złożenia wymaganych dokumentów, m.in. oświadczeń majątkowych i otrzymania pomocy przy ich wypełnieniu.

Także na jutro, na godz. 12.00 zaplanowano uroczystość wręczenia posłom VIII kadencji zaświadczeń o wyborze. Uroczystość jest zorganizowana przez Państwową Komisję Wyborczą. Odbędzie się w Sali Kolumnowej w sejmie.

Wśród debiutantów znalazła się Joanna Augustynowska z Nowoczesnej.  – To ważny dla mnie dzień, pierwszy raz byłam w gmachu sejmowym, więc z zainteresowaniem wszystkiemu się przyglądałam. Jestem pod wrażeniem świetnego przygotowania organizacyjnego, pracownicy sejmu z ogromną cierpliwością tłumaczyli wszelkie zawiłości związane z pracą w sejmie i sprawowaniem mandatu, przy tym okazując mnóstwo życzliwości szczególnie wobec debiutantów – mówi. Z nadzieją czeka na pierwszą sesję parlamentarną. – Pracy jest dużo, ale na szczęście wszyscy moi Koledzy i Koleżanki z Klubu Nowoczesnej Ryszarda Petru są świetnymi specjalistami. Jestem przekonana, że z naszą energią mamy szansę na dobrą pracę – dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA