REKLAMA

Nowi wicewojewodowie: Robert Gmitruczuk objął funkcję w lubelskim

  • Autor: Justyna Sobolak
  • 16 grudnia 2015 15:58
Nowi wicewojewodowie: Robert Gmitruczuk objął funkcję w lubelskim Wicewojewodą świętokrzyskim zostanie najprawdopodobniej Andrzej Bętkowski (fot. facebook.com)

Nowym wicewojewodą lubelskim został dzisiaj Robert Gmitruczuk. Wszystko wskazuje na to, że pozostałych wicewojewodów poznamy w najbliższych dniach. Jest już kilku pewnych kandydatów.

Od 9 grudnia w urzędach wojewódzkich zasiadają nowi wojewodowie. Dzień wcześniej w Warszawie na ten urząd nominowała ich Beata Szydło. Na razie urzędami kierują sami, czekając na swoich zastępców, choć nie wszyscy...

Pierwszego wicewojewodę ma Lubelski Urząd Wojewódzki. - Prezes Rady Ministrów z dniem 16 grudnia 2015 roku powołał Roberta Gmitruczuka na stanowisko wicewojewody lubelskiego - informuje Magdalena Przytuła, starszy inspektor zespołu prezydialnego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Gmitruczuk jest pracownikiem biura senatorskiego Grzegorza Biereckiego oraz radnym powiatu radzyńskiego. 

Bętkowski wicewojewodą

Wkrótce poznamy także wojewodę świętokrzyskiego. Wicewojewodę powołuje i odwołuje prezes rady ministrów na wniosek wojewody. Taki wniosek złoży jeszcze w tym tygodniu wojewoda świętokrzyski. – Jutro lub w piątek wojewoda świętokrzyski złoży wniosek o powołanie wicewojewody. Jego rozpatrzenie to kwestia jednego, dwóch dni – mówi nam Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego. Na dzień dzisiejszy nie potrafi podać jednego, pewnego kandydata.

Najprawdopodobniej będzie nim Andrzej Bętkowski, który wymieniany był wśród kandydatów na wojewodę. Bętkowski potwierdził te informacje portalowi „Echo Dnia Świętokrzyskie.” „Nie chcę być nieskromny, ale poproszono mnie, żebym objął to stanowisko. Powiedziałem zaraz po wyborach, że nie zamierzam odchodzić z polityki i każdą propozycję pracy tej ekipy, która teraz rządzi Polską, przyjmę. Taką deklarację woli złożyłem także prezesowi Kaczyńskiemu” – mówił. Bętkowski był posłem VI i VII kadencji Sejmu. Pracował m.in. jako nauczyciel wychowania fizycznego, trener lekkoatletyki, prowadził własną działalność gospodarczą. Od 1999 do 2002 roku zajmował stanowisko starosty powiatu skarżyskiego.

Porowska i Łuczyk

W Opolu do urzędu wojewódzkiego ma dołączyć Violetta Porowska. Ona sama jednak nie potwierdza krążących w mediach informacji na ten temat. Porowska jest radną sejmiku wojewódzkiego i kierownikiem największej opolskiej przychodni. W latach 2006-2008 kierowała Centrum Zdrowia Publicznego w Opolu.

Wojewodą pomorskim, jak ustaliła „Wyborcza” zostanie Mariusz Łuczyk, szef powiatowych struktur PiS w Bytowie. Z zawodu nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Pracuje w gimnazjum im. Jana Pawła II w Miastku. Do urzędu dolnośląskiego dołączy natomiast, jak wynika z informacji portalu GazetaWroclawska.pl,  Zdzisław Brezdeń, starosta oławski. Wcześniej był radnym gminnym i powiatowym, pracował w administracji drogowej, szkole zawodowej i technikum, a także w prywatnym przedsiębiorstwie. W tegorocznych wyborach bez powodzenia kandydował do Sejmu.

Znaki zapytania

Nie wiadomo natomiast, kto obejmie urząd wicewojewody w pozostałych regionach. W województwie warmińsko-mazurskim mówi się, że może to być Sławomir Sadowski, który wydawał się pewnym kandydatem na urząd wojewody. To były senator VI i VII kadencji, a obecnie radny sejmiku. W województwie kujawsko-pomorskim wymienia się byłego wojewodę Józefa Ramlau i Jacka Żurawskiego, szefa Solidarności w okręgu toruńsko-włocławskim. Do podkarpackiego urzędu wojewódzkiego może dołączyć Witold Lechowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z Jasła. Lechowski bez powodzenia kandydował w tegorocznych wyborach parlamentarnych. W Małopolsce wymienia się Piotra Ćwika, samorządowca i byłego posła Prawa i Sprawiedliwości oraz Józefa Gawrona, radnego powiatowego z Proszowic.

Pozostałe województwa cierpliwie czekają na oficjalne nominacje. Te powinny być znane na początku przyszłego tygodnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA