REKLAMA

Nowoczesna: Angela Merkel zachowała się jak prawdziwy przyjaciel Polski

 • Autor: PAP/JS
 • 29 sierpnia 2017 16:07
Nowoczesna: Angela Merkel zachowała się jak prawdziwy przyjaciel Polski Jerzy Meysztowicz ocenił, że Merkel pokazała, iż bardzo jej zależy na dobrych relacjach Polski z Niemcami (fot. Nowoczesna/twitter)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która powiedziała że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE ws. stanu praworządności w Polsce, zachowała się jak prawdziwy przyjaciel Polski, który potrafi pokazać przyjacielowi, że popełnia błąd - ocenił poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Kanclerz Merkel powiedziała w Berlinie, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE w sprawie stanu praworządności w Polsce. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami".

Na konferencji prasowej w Sejmie do tej wypowiedzi odniósł się poseł Meysztowicz, który ocenił, że Merkel pokazała, iż bardzo jej zależy na dobrych relacjach Polski z Niemcami. "Zachowała się jak prawdziwy przyjaciel Polski, który potrafi pokazać przyjacielowi, że popełnia błąd i powinien iść inną drogą" - podkreślił.

Według posła Nowoczesnej, słowa kanclerz Merkel, która po raz pierwszy wypowiedziała się tak wyraźnie na temat praworządności w Polsce, są bardzo ważne. "Zapowiedź analizy sytuacji w Polsce, rozmowy z szefami Unii Europejskiej powodują, że mamy nadzieję, że uda się rzeczywiście poprawić relacje, które zostały tak nadszarpnięte polityką ministra (spraw zagranicznych Witolda) Waszczykowskiego" - zaznaczył Meysztowicz.

Na organizowanym raz do roku spotkaniu z dziennikarzami niemieckimi i zagranicznymi Merkel, zapytana o ocenę sytuacji w Polsce, powiedziała, że "Polska i praworządność to poważny temat". "Warunkiem współpracy w ramach Unii Europejskiej są zasady praworządności" - podkreśliła. Zapowiedziała, że o praworządności w Polsce będzie "wyczerpująco" rozmawiała w Berlinie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • NaPochybelPo 2017-08-30 14:39:52
  Do do głupola szowinisty: To nie niemcy i francja przekazują nam jakieś pieniądze. Unię tworzy 28 państwa i każde z nich wpłaca do wspólnego budżetu składkę. Akurat Francja jest jego największym beneficjentem a Polska jednym z krajów płacącym największą składkę netto. Przez lata nam wmawiali że stocznie deficytowe, że huty deficytowe, cementownie i cegielnie deficytowe. I sprzedawali, rozkradali majątki, doprowadzali do upadłości. A kupowali Niemcy, kupowali francuzi, kupowali włosi a deficytowe zakłady prężnie działają do dzisiaj napełniając kieszenie zmartwionym naszą praworządnością Niemcom i Francuzom
 • Doedukować sPOłeczeństwo 2017-08-30 14:28:55
  Co za brednie wygaduje gość 'do głupola szowinisty'. Skąd ty wziąłeś te liczby. Za bankier.pl : Polska w minionym roku otrzymała z budżetu Unii Europejskiej w 2016 roku 9,975 mld euro. W ramach składki członkowskiej łącznie w 2016 roku Polska wpłaciła do budżetu Unii Europejskiej 4,522 mld euro. A dodatki bilans z Niemcami nie wskazuje że nie mamy prawa upominać się o reparację za zbrodnie popełnione przez ukochane przez posłów po Niemcy
 • do głupola szowinisty 2017-08-30 14:16:51
  Do Patriota: Zapomniałeś jeszcze nazwiska Wassermann. Czym niby przejwia się to lekcewazenie polskiego interesu? Tym że dostajemy od Niemców i Francuzów 80 miliardów € netto co roku, wynegocjowanie przez PO czy też tym że mamy dodatni bilans handlowy z Nimcami? Jak jest tak źle to dlaczego od wejścia do Unii Europejskiej tak wzrósł poziom życia Polaków a kraj rozkwitł? Że zamknęliśmy deficytowe zakłady? I bardzo dobrze, po co dokładać do czegoś co nieodmiennie przynosi starty i nie okuje nadziei na zyskowność. Że kupujemy niemieckie auta? Rząd PIS sam to robi a jak chcesz możesz sobie jeździć polskim.
 • Patriota 2017-08-30 13:37:14
  Do do głupola szowinisty: Nawet jak na głąba ująłeś sedno mojego przekazu. Właśnie sęk w tym że nawet taki Meystowitz, sheuring, Shmidt, Neumann, Rostkowsky czy nawet róza von Hande hoh może być polskim patriotą tylko właśnie z niewiadomych powodów nie chce, przedkładając interes niemiecki nad polskim
 • do głupola szowinisty 2017-08-30 12:30:16
  Do Patriota (i idiota): Tacy debile jak ty szkodzą dobremu imieniu Polski na świecie. Nieważne czy ktoś się nazywa Meysztowicz albo Wassermann. Może być w odróżnieniu od ciebie prawdziwym polskim patriotą jeżeli tego chce.
 • Patriota 2017-08-30 12:21:59
  K...a nóż sie w kieszeni otwiera jak słyszę gościa o typowo niepolskim nazwisku która nam mówi o przyjaźni niemieckiej. Czy o miłości niemiec do żydów też byłby uprzejmy coś dodać?
 • lornetka 2017-08-30 12:08:38
  Do Niecytaty Niepisaty: Widać, że przemawia przez Ciebie Fundacja Adenauera i Georga Sorosa. Pracujesz w takim miejscu gdzie wypadało by uszanować złote myśli i wypowiedzi mądrych ludzi a Ty lekceważysz nawet to, co powiedział Willy Brandt. Uważaj na zakrętach, bo się zagapisz na PiS.
 • Niecytaty Niepisaty 2017-08-30 11:10:04
  Do cytatyprawdy: Panie mądrala w ty wiesz że kto nie umie myśleć sam, ten cytuje myśli innych? Każdy kto chce być naszym sojusznikiem powinien nim być jeżeli tylko sprzyja naszym czyli Polski nie PISu interesom.
 • cytatyprawdy 2017-08-30 11:01:39
  Panie Meysztowicz. A zna pan takie staropolskie przysłowie, że: Jak świat światem, nigdy Niemiec nie był Polakowi bratem ??? Zasuwa pan farmazony o "przyjaźni" Merkelowej do Polaków, która to pani zapomina albo nie wie, co powiedział kiedyś Willy Brandt, że: "Demokracja, nie może iść aż tak daleko aby w Rodzinie ustalano kto jest Ojcem". Ale pan jest gotów powiedzieć prasie wszystko aby tylko słupki "nowoczesnej" podskoczyły o 1 mikro procent.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA