REKLAMA

Nowoczesna chce informacji od premier ws. zarządzania spółkami Skarbu Państwa

  • Autor: PAP/JS
  • 16 września 2016 14:56
Nowoczesna chce informacji od premier ws. zarządzania spółkami Skarbu Państwa Obecny na konferencji członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej podkreślił, że sytuacja w spółkach Skarbu Państwa budzi "bardzo głębokie zaniepokojenie (fot. facebook)

Klub Nowoczesnej złożył wniosek do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku najbliższego posiedzenia o informację premier ws. efektywności zarządzania, kondycji finansowej, przestrzegania prawa i doboru kadry kierowniczej w spółkach Skarbu Państwa.

Poinformował o tym na konferencji prasowej w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

- Nie może być tak, że jedyną podstawą do robienia kariery w takich spółkach czy zarządzania takimi spółkami jest lojalność partyjna - mówił Szłapka.

- My możemy mówić, że to jest żenujące, śmiać się z tych "Misiewiczów", takich "Dyzmów PiS-owskich", którzy opletli spółki Skarbu Państwa, ale chodzi też o bezpieczeństwo naszego państwa" - dodał poseł.

Według Szłapki zdymisjonowany w czwartek przez premier Szydło szef resortu skarbu państwa Dawid Jackiewicz "wykonał całą robotę, powsadzał wszystkich pracowników PiS-u na miejsca w spółkach Skarbu Państwa". - On teraz wyleci, dostanie pewnie jakąś intratną posadę, ale oni wszyscy tam zostają, wszystkie te "Misiewicze" będą dalej rządzić polskim systemem gazownictwa, polskimi spółkami naftowymi, Orlenem, KGHM-em, tymi wszystkimi strategicznymi spółkami - podkreślił.

Obecny na konferencji członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej podkreślił, że sytuacja w spółkach Skarbu Państwa budzi "bardzo głębokie zaniepokojenie". - Walka z kumoterstwem i nepotyzmem nie powinna się skończyć na dymisji pana ministra Jackiewicza, potrzebne są kolejne kroki - zaznaczył.

Według Nowoczesnej były szef resortu skarbu państwa powinien zostać również odwołany z funkcji prezesa zarządu Fundacji Promocji Polski. - Ta fundacja budziła od samego początku duże wątpliwości, to jest olbrzymie pole do nadużyć, na co wskazywaliśmy wielokrotnie uwagę - dodał Rabiej.

Jak podkreślił, Nowoczesna "spodziewa się" także odwołań osób nominowanych do spółek Skarbu Państwa przez Jackiewicza. - Nie chodzi o to, że zły jest tylko pan minister, ale też złe są osoby, które on w tych spółkach nominował, bo są niekompetentne i nie potrafią sensownie zarządzać, a o to przede wszystkim chodzi - podkreślił.

- Wielokrotnie przestrzegaliśmy przed tym, żeby spółek Skarbu Państwa nie traktować jako koryta, żeby kierować tam osoby, które potrafią zarządzać, które znają się na tym, niestety stało się tak, że stało się to polem walki o władzę i teraz mamy efekty - dodał Rabiej.

Jak zaznaczył Nowoczesna domaga się informacji dotyczących zleceń, które w ostatnim roku wypływały ze spółek Skarbu Państwa, o charakterze marketingowym, prawnym, doradczym. - One wymagają wyjaśnienia, do kogo te zlecenia płynęły, gdyż istnieje duże podejrzenie, że było to wyprowadzanie pieniędzy ze spółek Skarbu Państwa - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ołówek 2016-09-18 13:39:57
    Panie Rabiej ! A nie pomylił Pan Kraju w którym chce mieszkać i rządzić ? Niech Pan zapozna się ze składem zarządów i prezesów spółek Skarbu Państwa za "rządów" PO i PSL ! Potem, niech Pan sobie krytykuje...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA