REKLAMA

Nowoczesna chce kontroli CBA i NIK ws. konkursów w resorcie nauki

 • Autor: PAP/AH
 • 18 kwietnia 2018 14:22
Nowoczesna chce kontroli CBA i NIK ws. konkursów w resorcie nauki Adam Szłapka pyta, czy wobec licznych wątpliwości opinii publicznej, jakie budzą wyniki konkursu, Gowin podejmie kroki w celu jego unieważnienia.

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka złożył w środę wnioski do CBA i NIK o zbadanie prawidłowości rozstrzygania konkursów w ministerstwie nauki. Jego zdaniem pomiędzy członkami komisji konkursowych, zwycięzcami konkursów a szefem resortu Jarosławem Gowinem zachodzą "ewidentne powiązania".

 • Adam Szłapka poinformował że w związku z wątpliwościami, jakie jego zdaniem budzi proces rozstrzygania konkursów w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego, złożył wniosek do CBA o podjęcie wszelkich możliwych czynności niezbędnych do ustalenia, czy konkursy MNiSW zostały rozstrzygnięte prawidłowo, bez naruszenia przepisów antykorupcyjnych.
 • Wniosek o zbadanie tej sprawy poseł Nowoczesnej skierował także do Najwyższej Izby Kontroli.
 • Szłapka złożył również interpelację do szefa resortu nauki Jarosława Gowina, w której pyta wicepremiera, czy nie dostrzega on konfliktu interesów w związku z faktem, że członkowie jego partii przyznają ministerialne dotacje innym członkom jego partii.

W poniedziałek tygodnik "Wprost" podał, że w pierwszej edycji konkursu "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), dotację w wysokości ponad 247 tys. zł otrzymała powstała na tydzień przed ogłoszeniem konkursu fundacja InnWarmia.

Według tygodnika w zespole oceniającym projekty były cztery osoby związane z szefem resortu wicepremierem Jarosławem Gowinem. Mieli być to m.in.: Ryszard Adamczak, który listy Polski Razem (poprzedniej partii wicepremiera) startował do Parlamentu Europejskiego w 2014 r., Kamil Bortniczuk - były dyrektora biura w MNiSW, który w ostatnich wyborach parlamentarnych startował w listy PiS w Opolu, Jan Strzeżak - z zarządu Porozumienia (obecnej partii Gowina, której jest prezesem), który jest też asystentem politycznym Gowina oraz doradca wicepremiera w jego gabinecie politycznym, Michał Wypij.

Ministerstwo, odnosząc się do poniedziałkowej publikacji tygodnika, przyznało, że osoby wymienione w artykule, jako współpracownicy ministra Gowina były również "w tamtym czasie" pracownikami MNiSW i uczestniczyły w opracowaniu programu "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku".

W zeszłym tygodniu "Wprost" informował, że w drugiej edycji konkursu "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku" finansowanie otrzymało m.in. stowarzyszenie "SENS". W jego władzach - ustalił tygodnik - zasiadają osoby związane z partią Porozumienie. Po publikacji stowarzyszenie zrezygnowało z tej dotacji, by - jak uzasadniło w oświadczeniu przesłanym resortowi nauki - "zapobiec wszystkim nieuzasadnionym spekulacjom".

Adam Szłapka podkreślił na środowej (18.04) konferencji prasowej, że stowarzyszenie "Projekt Tarnów" na projekt "Młodzi liderzy przyszłości. Nauka i biznes dla rozwoju młodzieży" otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 355 tys. zł. Według posła z informacji dostępnych w KRS wynika, że prezesem stowarzyszenia jest Dawid Solak, który w 2017 r. został przewodniczącym tarnowskiego koła partii Porozumienie.

Szłapka poinformował że w związku z wątpliwościami, jakie jego zdaniem budzi proces rozstrzygania konkursów w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego, złożył wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o podjęcie wszelkich możliwych czynności niezbędnych do ustalenia, czy konkursy MNiSW zostały rozstrzygnięte prawidłowo, bez naruszenia przepisów antykorupcyjnych.

Wniosek o zbadanie tej sprawy poseł Nowoczesnej skierował także do Najwyższej Izby Kontroli.

Szłapka złożył również interpelację do szefa resortu nauki Jarosława Gowina, w której pyta wicepremiera, czy nie dostrzega on konfliktu interesów w związku z faktem, że członkowie jego partii przyznają ministerialne dotacje innym członkom jego partii.

Poseł chce też wiedzieć, czy organizacje, które otrzymały granty dają gwarancje właściwego wykonania określonych w konkursach zadań, pomimo faktu, że powstały kilka-kilkanaście dni przed ogłoszeniem konkursów. Szłapka pyta też, czy wobec licznych wątpliwości opinii publicznej, jakie budzą wyniki konkursu, Gowin podejmie kroki w celu jego unieważnienia.

"Powiązania polityczne między ministrem Jarosławem Gowinem, członkami komisji konkursowych oraz zwycięzcami konkursów organizowanych przez ministerstwo są ewidentne i na ta tyle bliskie, że nie może być mowy o pełnej przejrzystości, jakiej należy wymagać od ministerstwa, czyli podmiotu wydającego publiczne środki" - ocenił poseł.

"Ponadto fakt, że wybrane podmioty, którymi kierują aktywni działacze partii Porozumienie, powstały na kilka-kilkanaście dni przed ogłoszeniem konkursów, pozwala przypuszczać, że zostały utworzone wyłącznie, by wziąć udział w konkursie i zdobyć grant" - podkreślił Szłapka.

Według niego, "brak historii działalności tych podmiotów nie tylko pozwala poddawać w wątpliwość ich efektywność w wywiązaniu się z zadań określonych w konkursie, lecz także nakazuje sprawdzenie, czy spełniły one wymagania formalne określone przez ministerstwo".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Xprof 2018-04-18 16:37:39
  Proponuję CBA ABW i NIK zrobić kontrole na przetargach p1 i inne związane ze służbą zdrowia i farmacji produkcyjną dlaczego apteki mogą kupić leki jeżeli podpiszą regulamin który nakłada dodatkowe kontrole firmom trzecim, narzędzia które udostępniają program na leki xalerto to OSOZ dostęp przez id apteki ;-)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA