REKLAMA

Nowoczesna chce kontroli w TVP: Zawiadomimy prokuraturę ws. Kurskiego

  • Autor: PAP/AT
  • 12 października 2016 17:55
Nowoczesna chce kontroli w TVP: Zawiadomimy prokuraturę ws. Kurskiego - To żadne zaskoczenie, iż pan Jacek Kurski, zatwardziały propagandysta Prawa i Sprawiedliwości został prezesem Telewizji Polskiej - mówił Rabiej (Paweł Rabiej, fot. Nowoczesna/twitter)

• Nowoczesna wystąpi ze skargą do NIK o wszczęcie kontroli w Telewizji Polskiej - poinformował Paweł Rabiej z zarządu partii.
• Złoży też zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności przez prezesa TVP Jacka Kurskiego.

W środę (12 października) Jacek Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa TVP. W konkursie złożono 23 oferty, z czego do drugiego etapu, po spełnieniu warunków formalnych, przeszło 18 kandydatów. Spośród nich do finału wyłoniono cztery osoby: poza Kurskim także dyrektor TV Biełsat Agnieszkę Romaszewską-Guzy, prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego oraz reżysera Bogdana Czajkowskiego.

"To żadne zaskoczenie, iż pan Jacek Kurski, zatwardziały propagandysta Prawa i Sprawiedliwości został prezesem Telewizji Polskiej" - mówił Rabiej na konferencji prasowej.

Jak poinformował, Nowoczesna chce "zwrócić uwagę na osiągnięcia pana Jacka Kurskiego dotyczące kwestii zarządczych". "157 mln zł deficytu w kasie Telewizji Polskiej, kredyt na 200 mln zł, 15-proc. spadek udziału w rynku Telewizji Polskiej, 100 mln zł mniej przychodów prognozowanych reklam w przyszłym roku. To są rzeczy, które są niezwykle dla kondycji Telewizji Polskiej niepokojące" - ocenił Rabiej.

Zapowiedział, że Nowoczesna wystąpi ze skargą do NIK o wszczęcie kontroli w Telewizji Polskiej. "Zawiadomimy również prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności w związku z działaniami pana Jacka Kurskiego w ciągu ostatnich 10 miesięcy w Telewizji Polskiej - powiedział Rabiej. - Taki prezent na rozpoczęcie urzędowania przez nowego prezesa Telewizji".

TVP przekazało list, w którym przedstawia stanowisko Rady Krajowego Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność", po zapoznaniu się z wystąpieniami kandydatów w ramach konkursu na stanowisko prezesa TVP. W ocenie Rady "najlepszy program działania na najbliższą przyszłość zaprezentował Pan Jacek Kurski; wiarygodności jego deklaracjom, dodają dotychczasowe działania w obrębie porządkowania zaszłości i bieżące decyzje".

"Po nieuzasadnionej (...) fali krytyki ze strony osób nieprzychylnych TVP, obecnie obserwujemy znaczny przypływ widzów i wzrost wyników oglądalności, o czym świadczy chociażby pierwsze miejsce +Wiadomości+ we wrześniu w rankingu audycji informacyjnych" - napisała Rada w stanowisku. Na pozytywną jej ocenę - jak napisano - wpływ miały również "dokonane zakupy licencji większości imprez sportowych do 2022 roku, oraz nowe przejrzyste zasady kwalifikacji seriali przeznaczonych do produkcji w najbliższej przyszłości".

"Wobec fiaska Ustawy o Mediach Narodowych, sposób, w jaki obecny Zarząd z Panem Jackiem Kurskim zabezpieczył płynność finansową dla Spółki, również budzi nasz szacunek" - czytamy w piśmie.

Jacek Kurski, już po wybraniu go w środę na prezesa TVP, pytany przez dziennikarzy o spadek oglądalności telewizji publicznej, odparł, że "nie jest prawdą, że spada oglądalność telewizji". Poinformował, że niedawno spotkał się z kierownictwem firmy Nielsen, która ma monopol na badania oglądalności w Polsce. Jak mówił, potraktowało ono poważnie "zastrzeżenia co do reprezentatywności panelu" osób biorących udział w badaniu i będzie on sprawdzany.

"Niezależnie od tego nastąpiło już odbicie w szeregu programów, choćby w Wiadomościach, które regularnie biją na głowę, nawet w badaniu Nielsena, Fakty czy Wydarzenia. W związku z tym telewizję należy traktować jako rzecz, która trwa latami. Budowanie pasma, oglądalności trwa latami" - podkreślił. "Bardzo szybko i bardzo łatwo coś zepsuć, natomiast odbudowa trwa latami" - dodał.

Kurski powiedział, że podczas środowego spotkania z członkami Rady Mediów Narodowych prosił o "mandat stabilności, stabilizacji zarządu TVP przez najbliższe lata". "Kadencja jest czteroletnia i myślę, że dobre wyniki budowy nowych pasm, nowych programów, seriali, filmów to jest kwestia półtora roku - mówił. - Proszę teraz o te półtora roku spokoju".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • PO-hańba i Wstyd!!! 2016-10-14 11:28:19
    NOWOCZESNA z ALIMENCIARZEM kijowskim lamie KONSTYTUCJĘ !!!! Jeszcze z niczym mądrym nie wystąpili-no chyba żeby ZAMKNĄĆ kijowskiego za alimenty !!! Byłby to jedyny rozsądny WNIOSEK tej partii !!!!!!!!!!!!! Jestem za ZAMKNIĘCIEM kijowskiego za łamanie konstytucji(nie płacenie alimentów)!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA