REKLAMA

Nowoczesna chce trwałej obecności Polski w UE

  • Autor: PAP/JS
  • 14 lipca 2016 14:23
Nowoczesna chce trwałej obecności Polski w UE "Chcielibyśmy uzyskać jasną deklarację od partii rządzącej, że to jest nasza wspólna racja stanu: silna Unia i silna Polska w UE" - tłumaczył poseł Nowoczesnej Michał Stasiński (fot. mat. pras.)

• Klub Nowoczesnej chce, by Sejm przyjął uchwałę w sprawie trwałej obecności Polski w Unii Europejskiej.
• W projekcie, który przygotowała Nowoczesna, jest wezwanie, by rząd przeciwstawił się próbom podziału i osłabiania UE oraz szukał rozwiązań, które ją wzmocnią.

Projekt uchwały klub Nowoczesnej złożył jeszcze podczas minionego posiedzenia Sejmu. Obecnie czeka on na rozpatrzenie przez połączone komisje ds. UE oraz spraw zagranicznych.

"Chcielibyśmy uzyskać jasną deklarację od partii rządzącej, że to jest nasza wspólna racja stanu: silna Unia i silna Polska w UE" - tłumaczył poseł Nowoczesnej Michał Stasiński.

W projekcie uchwały czytamy, że wynik referendum dotyczącego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię "wzbudza niepokój Polaków o przyszłość Europy - jej gospodarki, bezpieczeństwa i przyszłości". "Budzi również troskę o przyszłość naszych rodaków pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii" - napisano.

W przeprowadzonym pod koniec czerwca br. referendum dotyczącym dalszej obecności Wielkiej Brytanii w UE 52 proc. brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem, zaś 48 proc. za pozostaniem kraju w Unii.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że Rzeczypospolita Polska traktuje przynależność do Europy jako trwałą. Zdecydowana część polskiego społeczeństwa popiera europejski projekt. Być w Europie to być w Unii Europejskiej. Polacy są Europejczykami dlatego, że są Polakami, ale realna przynależność do Europy to pełne i aktywne członkostwo w Unii Europejskiej" - napisano w dokumencie.

Zwrócono w nim uwagę, że wynik brytyjskiego referendum powinien być impulsem do zmian. "Europa nie może jednak podzielić się na +centrum+ i +peryferie+. Polska zaś - nie może być pozbawiona możliwości istotnego i realnego wpływu na decyzje o europejskiej przyszłości" - czytamy.

"Realne członkostwo w Unii Europejskiej oraz wpływ na sprawy całego kontynentu to kwestia fundamentalna dla naszego bezpieczeństwa i przyszłości" - dodano.

W projekcie uchwały zapisano też, że Sejm wzywa rząd do "przeciwstawienia się próbom podziału i osłabiania Unii Europejskiej oraz podważania jej integrującej europejskie narody roli".

"Zobowiązujemy rząd do niezwłocznego podjęcia rozmów ze wszystkimi członkami europejskiej wspólnoty. Oczekujemy pilnego wypracowania rozwiązań, które wzmocnią Unię Europejską, zwiększając pokój, stabilizację i dobrobyt na naszym kontynencie" - podkreślono w dokumencie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-07-14 15:48:12
    To może jeszcze wzorem poprzedniego systemu wpisać w Konstytucję zapis, że mamy po wsze czasy należeć do UE?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA