REKLAMA

Nowoczesna: Co musi się wydarzyć, żeby rząd respektował wyroki TK?

  • Autor: PAP/JS
  • 26 kwietnia 2016 18:10
Nowoczesna: Co musi się wydarzyć, żeby rząd respektował wyroki TK? Katarzyna Lubnauer: Uważamy, że najwyższy czas, aby całe społeczeństwo przyłączyło się do protestu przeciwko temu, że PiS w ten sposób łamie konstytucję i porządek prawny (fot. twitter/Nowoczesna)

Porządek prawny w Polsce zaczyna dzielić się na prawo reprezentowane przez sądy i TK i bezprawie reprezentowane przez PiS - oceniły posłanki Nowoczesnej, odnosząc się do uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

Podjęta we wtorek (26 kwietnia) uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego głosi, że "nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją już z chwilą ogłoszenia wyroku". TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. Według rządu nie był to wyrok, bo TK działał niezgodnie z obowiązującymi przepisami, i nie zostanie opublikowany.

"Dość wyraźnie widać, że cały porządek prawny zaczyna się dzielić na prawo reprezentowane przez sądy i TK oraz bezprawie, które będzie reprezentować - w mojej ocenie - władza wykonawcza w rękach PiS" - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) podczas briefingu w Sejmie.

"Uważamy, że najwyższy czas, aby całe społeczeństwo przyłączyło się do protestu przeciwko temu, że PiS w ten sposób łamie konstytucję i porządek prawny" - dodała.

Czytaj też: Borys Budka: PiS przypomina szaleńca

Z kolei wicemarszałek Sejmu i posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak zastanawiała się, "jakie jeszcze gremium musi się zebrać żeby potwierdzić, iż orzeczenia TK są ostateczne i powszechnie obowiązujące". "Już nie wystarcza Trybunał Konstytucyjny, bo to spotkanie towarzyskie. Już nie wystarcza Sąd Najwyższy i podjęta przez niego uchwała, bo to grupa kolesiów. Pytanie, co musi się wydarzyć, żeby rząd respektował wyroki TK" - mówiła Dolniak nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli rządu oraz PiS.

Dodała, że uchwała SN będzie mieć wpływa na orzecznictwo sądów niższego szczebla. "Musimy pamiętać, że Sąd Najwyższy w naszym systemie prawnym odgrywa ogromną rolę, wskazuje na linię orzeczniczą, która uwzględniana jest przez sądy powszechne niższego rzędu. Mam więc nadzieję, że w oparciu o tę uchwałę również sędziowie sądów niższych szczebli będą postępować w ten sam sposób, jak to wynika z treści uchwały Sądu Najwyższego" - mówiła wicemarszałek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-04-26 22:24:36
    Prosta sprawa - wyroki TK muszą być wydane zgodnie z obowiązującym prawem. Aż tyle i tylko tyle.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA