REKLAMA

Nowoczesna i PSL nie zgłoszą swoich kandydatów do KRS. Co z PO i Kukiz'15?

  • Autor: PAP/JS
  • 30 listopada 2017 18:39
Nowoczesna i PSL nie zgłoszą swoich kandydatów do KRS. Co z PO i Kukiz'15? Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka kontynuuje w czwartek (30 listopada) prace nad prezydenckim projektem nowej ustawy o SN (fot. Kancelaria Sejmu/twitter)

Posłowie Nowoczesnej i PSL zadeklarowali, że jeśli nowela ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wejdzie w życie, to nie będą zgłaszać do KRS swoich kandydatów; PO i Kukiz'15 nie podjęły jeszcze w tej sprawie decyzji.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka kontynuuje w czwartek (30 listopada) prace nad prezydenckim projektem nowej ustawy o SN. We wtorek wieczorem przyjęła, wraz z poprawkami PiS, prezydencki projekt nowelizacji ustawy o KRS.

Lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że czeka na weto prezydenta Andrzeja Dudy do ustaw dot. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Dlatego - mówił - Platforma nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie chciała zgłosić swoich kandydatów do nowej KRS.

Rzecznik Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział, że jego klub jeszcze nie podjął decyzji, czy będzie zgłaszał swoich kandydatów do KRS. "Za wcześnie, aby jeszcze o tym mówić. Trwają prace nad prezydenckim projektem ustaw o KRS i SN, przed nami jeszcze drugie czytanie i decyzja prezydenta czy podpisze ustawy czy je zawetuje. Dopiero potem będziemy o tym decydować" - powiedział.

Swoich kandydatów do KRS nie zamierza zgłaszać Nowoczesna. "Nie będziemy brać udziału w czymś, co jest zagładą polskiego systemu sądownictwa, nie zamierzamy zgłaszać naszych kandydatów" - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że ludowcy nie są zainteresowani wskazywaniem swoich kandydatów. "Nas ustawki kadrowe z PiS nie interesują" - podkreślił.

Zgodnie z najważniejszą z przyjętych na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości poprawek PiS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków KRS. "Właściwa komisja sejmowa ustala listę kandydatów wybierając, spośród kandydatów (...) 15 kandydatów na członków Rady, z zastrzeżeniem, że na liście uwzględnia się co najmniej jednego kandydata wskazanego przez każdy klub poselski" - głosi poprawka.

"Sejm wybiera członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję (...) większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby, głosując na listę kandydatów" - stanowi poprawka. W przypadku niedokonania wyboru w tym trybie, "Sejm wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów", głosując na wcześniej zgłoszoną listę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA